Polski Portal Morski
Aktualności Historia Żegluga

PŻM: Masowiec „Szczecin” jest dla nas symbolem naszej morskiej tradycji i dumy z naszego miasta

Masowiec typu handysize, zbudowany dla Grupy PŻM P.P. w chińskiej stoczni Xingang w Tianjin, jest nam szczególnie bliski ze względu na swoją nazwę, która przypomina nam o naszej siedzibie w Szczecinie.

Prefabrykacja kadłuba rozpoczęła się 1 marca 2011 r., a już 15 grudnia tego samego roku został wodowany jako „SZCZECIN”. Uroczystość chrztu i przekazania statku armatorowi odbyła się 14 marca 2012 r., a matką chrzestną została Teresa Kołogrecka-Bajek, nauczycielka szczecińskiego liceum.

Kapitanem podczas pierwszego rejsu był Wiesław Cholewa, a starszym mechanikiem Wojciech Klisiewicz. 10 czerwca 2012 r. „Szczecin” po raz pierwszy przybył do Świnoujścia, skąd popłynął do fińskiego portu Kotka, a następnie z nawozami do Brazylii. Święta Bożego Narodzenia załoga statku dowodzona przez kpt. Oskara Szpakiewicza spędziła w Gdyni, co było rzadkim i wyjątkowym wydarzeniem we flocie armatora.

W lutym 2015 r., w swoim 24. rejsie, statek zawinął z fosfatami do Polic, będąc najbliżej swojego macierzystego portu.

Masowiec „Szczecin” jest dla nas symbolem naszej morskiej tradycji i dumy z naszego miasta.

źródło/fot: PŻM

Zobacz podobne

Projekt: przyśpieszona realizacja inwestycji służących przeciwdziałaniu skutkom suszy

AZ

W Rosji zmniejsza się wydobycie gazu, to skutek odcięcia dostaw do Europy

KM

ORLEN dynamicznie rozwija się w Norwegii, by zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie