W Świnoujściu rozpoczęła się dziś 19. Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, które zrzesza przedstawicieli tej dynamicznie rozwijającej się branży. Podczas trzydniowego wydarzenia specjaliści rozmawiać będą o zmianach klimatycznych i energii przyszłości: zielonym paliwie napędzającym gospodarkę, magazynowaniu energii oraz odblokowaniu potencjału energetyki lądowej w naszym kraju.
Kolejne dekady mają być czasem intensywnego rozwoju projektów wiatrowych w Polsce. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej uważa, że branża ta zapewni polskiej gospodarce pewne i stabilne zyski, wygeneruje też tysiące nowych miejsc pracy.
Świnoujście ze swoim strategicznym położeniem nad Morzem Bałtyckim jest idealnym miejscem do rozwoju energetyki wiatrowej. Bałtyk charakteryzuje się korzystnymi warunkami wietrznymi, a to sprzyja budowie farm wiatrowych zarówno na morzu, jak i na lądzie. Między innymi o tym mówił Zastępca Prezydenta Świnoujścia Arkadiusz Mazepa podczas przywitania gości konferencji:
– W rejonie Świnoujścia planowane są inwestycje związane z energetyką wiatrową. W ramach Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidywany jest znaczący rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Nasze miasto, jako jedno ze strategicznych nadmorskich miast, będzie odgrywać ważną rolę w realizacji tych planów – powiedział Arkadiusz Mazepa.
W 2023 r. odnotowano rekordowy w historii naszego kraju przyrost mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych. W marcu ub. r. w Polsce działało 1400 instalacji wiatrowych przyłączonych do sieci elektroenergetycznej. Zdecydowanym liderem pod względem zrealizowanych projektów wiatrowych jest województwo zachodniopomorskie.
źródło/fot: swinoujscie.pl