Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra

Nowy sprzęt archeologów podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Jego skorupa jest wykonana z ręcznie układanego poliestru termoutwardzalnego (włókna szklanego), wzmocnionego w kluczowych punktach włóknem węglowym. Jest relatywnie lekki (14,5 kg), wysoce odporny na uderzenia i zapewnia barierę ciepło/zimno. Dodatkowo wyposażony jest w zawór strumienia odmgławiającego, który umożliwia przepływ czynnika oddechowego w celu wentylacji. Mowa o hełmie nurkowym Kirby Morgan 37, o który właśnie wzbogacił się Dział Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zakup sfinansowało Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Nowy sprzęt podniesie bezpieczeństwo, efektywność i komfort pracy archeologów podwodnych m. in. podczas szczególnie ważnego zadania już w najbliższych tygodniach: podwodniacy będą przemieszczać oraz układać wielkogabarytowe elementy konstrukcji wraka „Solena” oraz ośmiu żeliwnych dział z XVIII w. na terenie Podwodnego Magazynu Wraków w Zatoce Gdańskiej. Wydzielony obszar dna Bałtyku jest w trakcie przygotowań do udostępnienia go płetwonurkom do zwiedzania w formie podwodnego muzeum.

Tymczasem hełm przeszedł pierwsze mokre testy w terenie.

Źródło, fot. NMM w Gdańsku

Zobacz podobne

Ratownictwo medyczne – specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore nowym kierunkiem na PUM w Szczecinie

KM

Wojna w Ukrainie zmieniła transport, to szansa dla polskich portów 

BS

Port Kołobrzeg podsumował wyładunki ryb

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie