Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Odkryto wrak legendarnego amerykańskiego okrętu podwodnego z czasów wojny na Pacyfiku

Wrak jednego z najbardziej zasłużonych amerykańskich okrętów podwodnych USS „Harder” odnaleziono na dnie Morza Południowochińskiego. W sierpniu 1944 roku jednostka została trafiona w czasie bitwy przez japoński niszczyciel i zatonęła wraz z całą załogą.

Odkrycia dokonała amerykańska grupa „Lost 52 Project”, która poinformowała, że wrak USS Harder leży w pobliżu filipińskiej wyspy Luzon na głębokości 1140 metrów.

– To jeden z najbardziej znanych okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej – powiedział w rozmowie z Live Science Tim Taylor, założyciel „Lost 52 Project”. – To historyczne odkrycie.

„Hit 'Em Harder”

USS „Harder” od 1943 roku brał udział w wojnie z Japończykami. Swoją nazwę zawdzięczał rybie z rodziny mugilowatych (ang. harder mullet – pol. liza). Otrzymał przydomek „Hit 'Em Harder” (pol. „Bij ich mocniej”). Według danych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych okręt zatopił pięć japońskich niszczycieli i kilka innych wrogich jednostek podczas sześciu udanych patroli na Pacyfiku.

Błyskotliwa kariera niezwykle skutecznej jednostki nie trwała jednak długo. 24 sierpnia 1944 roku Harder zatonął wraz z całą 79-osobową załogą po tym, jak został uszkodzony w bitwie z japońskim niszczycielem.

„Szukanie igły w stogu siana”

Zespół badaczy z „Lost 52 Project” zlokalizował wrak po przestudiowaniu raportów z jego ostatniej bitwy. Następnie przeszukał odpowiednie obszary za pomocą sonaru pokładowego, który pomaga ujawnić obiekty na dnie morskim, oraz pojazdów AUV, które mogą zanurzyć się głębiej niż nurkowie.

Mimo wsparcia wszystkich nowoczesnych technologii Tim Taylor stwierdził, że „jest to długi i żmudny proces, który przypomina szukanie igły w stogu siana”. Ostatecznie badaczom udało się namierzyć zatopioną od 80 lat „igłę”.

Taylor dodał, że obrazy AUV pokazują, że statek wydaje się być w dobrym stanie. – Okręt podwodny jest stosunkowo nienaruszony, pomijając uszkodzenia spowodowane przez bomby głębinowe – powiedział.

Po ośmiu dekadach na dnie wrak stał się domem dla podwodnej flory i fauny.

– Jest to chroniony grób 79 amerykańskich marynarzy z II wojny światowej, ale jest tam dużo życia – powiedział badacz. – To dość niezwykłe.

Poszukiwanie zaginionych okrętów podwodnych

Celem organizacji „Lost 52 Project” jest zlokalizowanie wraków 52 amerykańskich okrętów podwodnych zaginionych podczas II wojny światowej i czterech zaginionych w okresie zimnowojennym. Wrak USS Harder jest ich dziewiątym odkryciem.

Grupa podkreśla, że każdy z podwodnych wraków jest również grobem dla członków załogi, którzy zginęli w czasie służby. Po odnalezieniu „Hit 'Em Harder” jego załoga także została w godny sposób upamiętniona.

– Mamy protokół, zgodnie z którym po zlokalizowaniu okrętu podwodnego upamiętniamy jego załogę – powiedział w rozmowie z LiveScience Tim Taylor. – Przestrzegamy minutę ciszy, dzwonimy dzwonem dla każdego członka załogi i odprawiamy nabożeństwo modlitewne prowadzone przez diakona, który jest częścią naszego zespołu ekspedycyjnego.

źródło/fot:

Zobacz podobne

Morskie ucieczki z ludowej Polski

BS

Naimski: gaz z Baltic Pipe popłynie jesienią przyszłego roku

BS

Stanisław Hryniewiecki – dowódca ORP „Gryf”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie