Polski Portal Morski
Aktualności Historia

OORP PIORUN I BŁYSKAWICA WALCZĄ POD USHANT

Po lądowaniu aliantów w Normandii, Niemcy podjęli próbę zaatakowania jednostek desantowych przez lekkie siły nawodne. 8 czerwca z Brestu wyszła 8. Flotylla Niszczycieli Kriegsmarine i skierowała się w stronę kanału La Manche. Po północy, 9 czerwca, natknęli się przy zachodnim krańcu kanału na patrolującą tam 10. Flotyllę Niszczycieli, złożoną z okrętów brytyjskich, kanadyjskich i polskich.

Zespół niemiecki tworzyły niszczyciele: „Z-32″ i Z-24” (wielkie niszczyciele typu Narvik – 5 dział 150 mm, 8 wyrzutni torped), „ZH1” (ex holenderski „Gerard Callenburgh” – 5 dział 120 mm, 8 wyrzutni torped) oraz torpedowiec „T-24” (typ Elbing – 4 działa 105 mm, 6 wyrzutni torped). Siły alianckie składały się z niszczycieli „Tartar”, „Ashanti”, „Eskimo”, „Haida”, „Huron” – (typ Tribal – 6 dział 120 mm, 2 działa 102 mm, 4 wyrzutnie torped), „Javelin”, „Piorun” (typ J/K/N – 6 dział 120 mm, 10 wyrzutni torped) oraz „Błyskawicy” (8 dział 102 mm, 4 wyrzutnie torped). „Tartar”, okręt flagowy Flotylli, prowadził także 19. dywizjon („Ashanti”, „Haida”,”Huron”). Pozostałe okręty tworzyły 20. Dywizjon – okrętem flagowym była „Błyskawica”.

Oba zespoły dostrzegły się na radarach. Ok. godz. 1.30 niemieckie niszczyciele wykonały zwrot i wystrzeliły po 4 torpedy z odległości ok. 3700–4600 m. Alianci, którzy przechwytywali ich rozmowy radiowe, wykonali unik. Wywiązała się nocna walka artyleryjska. „Z-32” otrzymał dwa trafienia z „Tartara”, a „Ashanti” trafił i unieruchomił „ZH1”. Uszkodzony, przez „Haidę” i „Huron”, „Z-24” postawił zasłonę dymną i wraz z „T-24” odszedł na południowy zachód, następnie oba okręty powróciły do Brestu. „Z-32” próbował ujść na północ, gdzie natknął się na 20. dywizjon, prowadzony przez „Błyskawicę” i został celnie ostrzelany. Jednakże, na skutek ostrzeżenia o wystrzeleniu przez Niemców torped, dywizjon dokonał zwrotu na północ, przez co utracił kontakt z Niemcami. Po stronie alianckiej walkę kontynuował jedynie 19. dywizjon. „Tartar” kilkakrotnie trafiony ok. 1.42 przerwał ogień i zmniejszył prędkość. „Z-32” także jednak otrzymał 3 trafienia. „Ashanti” ostrzelany został przez uszkodzony niszczyciel „ZH1”, który jednak utracił dziób po trafieniu torpedą i został zatopiony przez załogę ok. 2.35.

„Z-32” odchodzący z placu boju w kierunku Cherbourga, ok. 2.50 natknął się na powracające kanadyjskie niszczyciele „Haida” i „Huron”, które otworzyły ogień. Do pościgu w końcowym etapie zdołał dołączyć 20. dywizjon z „Błyskawicą” na czele. Około godz. 5 trafiony wielokrotnie, ciężko uszkodzony „Z-32”, po wyczerpaniu amunicji, wyrzucił się na brzeg i został opuszczony przez załogę. Następnego dnia wrak zniszczyły samoloty RAF-u. Była to ostatnia akcja bojowa niemieckich większych okrętów na wodach zachodniej Europy.

Zobacz podobne

MSR Gryfia zwodowała kolejny lodołamacz

AB

Izrael dostawami LNG do Europy zastąpić 10 proc. rosyjskiego gazu

KM

Statek badawczo-szkolny Nawigator XXI obchodził swoje 25-lecie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie