Polski Portal Morski
Aktualności Inne Żegluga

REGATY O PUCHAR GRYFA POMORSKIEGO

27 załóg ściga się w trakcie XXXV Międzynarodowych Regat o Puchar Gryfa Pomorskiego, które zainaugurowano w czwartek (6.06) w Świnoujściu.

Tegorocznej edycji Polski Związek Żeglarski przyznał prawo na organizację Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg dwuosobowych. Legendarne Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego wróciły na Bałtyk dwa lata temu.

Załogi rywalizują na trasie o długości około 300 mil morskich, obejmującej m.in. Arkonę, Falsterborev, Christianso i ponownie Świnoujście. Tuż przed startem do wyścigu głównego, odbył się krótki wyścig dla jachtów startujących w Mistrzostwa Polski Double Handed.

Organizowane przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, prestiżowe zawody żeglarskie, które w latach 50. XX wieku były największymi w Polsce i na południowym Bałtyku, znów stały się ważnym wydarzeniem dla miłośników żeglarstwa.

Historia tych regat sięga 1958 roku, kiedy to po raz pierwszy odbyły się Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego. Były to zawody w różnych klasach żeglarskich, które przyciągały uczestników z różnych krajów, m.in. Czechosłowacji, Danii, NRD, RFN, Polski, Szwecji, Węgier, ZSRR i innych. Wówczas startowało około 300 jachtów, a rywalizacja toczyła się na wodach Bałtyku, Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego. Pomysłodawcą tych regat był Kazimierz Haska (1912-1976), kapitan żeglugi wielkiej i artysta rzeźbiarz. To on stworzył prestiżowy Puchar Gryfa Pomorskiego, który był główną nagrodą dla zwycięskiej załogi, oraz projektował plakaty reklamujące regaty.

W ceremonii otwarcia wzięła udział Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska wraz z wiceprezydentem Romanem Kucierskim.

Zobacz podobne

„Mamy Program Batory, budujemy promy”

KM

Wkrótce finał prac przy odbudowie wału przeciwpowodziowego nad Kanałem Królewskim

AB

79. Rocznica zakończenia II wojny światowej

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie