Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Statek szkoleniowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni „Horyzont II” w rejsie na Spitsbergen

W godzinach popołudniowych, 4 czerwca 2024 roku statek szkoleniowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni „Horyzont II” wyszedł w rejs na Spitsbergen. Tym samym rozpoczął swój 24. sezon.  

50 uczestników rejsu złożonego z załogi stałej, studentów-praktykantów z II roku Wydziału Elektrycznego UMG wraz z opiekunem oraz polarników z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, pożegnali na nabrzeżu przedstawiciele Uniwersytetu Morskiego w Gdyni: Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek wraz z Kierownikiem Biura Obsługi Statków i Praktyk Morskich dr Katarzyną Muszyńską.

„Horyzont II” dowodzony przez kpt. ż.w. Ryszarda Durlika, wraz z załadunkiem, wyruszył z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni, skąd w ciągu tygodnia dotrze na archipelag Svalbard. Następnie, w kolejnych dniach dotrze do miejsc, gdzie znajdują się polskie stacje badawcze, zatrzymując się kolejno w Hornsund, Longyearbyen, Kaffioyra oraz Bellsund, skąd ponownie wyruszy do Hornsund, by stamtąd udać się w rejs powrotny do Gdyni.

W czasie rejsu studenci będą mieli doskonałą okazję do zapoznania się z przyszłym zawodem w praktyce. Wyprawa stanowi dla nich także niewątpliwe wyróżnienie i okazję do przeżycia przygody na morzu. W ramach wyprawy na Spitsbergen „Horyzont II”, obok funkcji szkoleniowej, pełni również funkcje zaopatrzeniowe, dostarczając w czasie rejsu załadunek składający się z zaopatrzenia dla stacji badawczych – żywności, paliwa, materiału niezbędnego do funkcjonowania stacji oraz sprzętu badawczego. W czasie rejsu odbywa się także wymiana ekip naukowców, w tym odebranie i transport badaczy stacjonujących w poszczególnych stacjach badawczych na Arktyce od roku.

Do Gdyni „Horyzont II” powróci w poniedziałek, 24 czerwca 2024 roku.

Źródło UMG

Zobacz podobne

Początek nowego rozdziału w dziejach rzeki- Wisły

PL

Fregata dla Polski nie będzie taka sama jak jednostki zbudowane dla innych odbiorców

BS

Rosyjskie plany w zakresie LNG stanowią zagrożenie dla Polski?

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie