Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Morskie projekty wiatrowe z fazy projektów przechodzą już w fazę realizacji

W wystąpieniu inaugurującym panel dot. offshore wind Dariusz Marzec, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna podkreślił, że morska energetyka wiatrowa jest jednym z kluczowych kierunków rozwoju grupy. 2024 r. jest szczególny ważny dla PGE. – Stoimy u progu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej dla MFW Baltica2. Będzie to jeden z fundamentów wielkoskalowej energetyki – mówi. 

Jaroslaw Broda prezes spółki Batlic Power (projekt ORLEN S.A. i Northland Power Inc. ) przypomina zaś, że jego firma już teraz buduje pierwszy projekt wiatrowy, który ma być gotowy w 2026 r. – W maju 2023 r. ruszyliśmy z budową stacji elektroenergetycznej na lądzie. We wrześniu 2023 r. zamknęliśmy z kolei finansowanie projektu, które będzie wynosi 4,4 mld euro z udziałem konsorcjum 25 banków. Jest ono w euro, bo polski system bankowy ma problem z finansowaniem tak dużych inwestycji. Trwa także prefabrykacja dla komponentów dla naszej farmy – powiedział.

Slawomir Michaluk (Vestas) odnosząc się do tej wypowiedzi, potwierdził, że produkcja na MFW Baltic Power została rozpoczęta. – Produkowane są już łopaty i gondole. W przyszłym roku planujemy instalację turbiny, w tym na polskim projekcie – powiedział. 

Z kolei senator RP, Stanisław Gawłowski (KO) przypomniał pomysł powołania tzw. pełnomocnika ds. offshore wind. – Chodzi o to, by stworzyć “jedno okienko”, w ramach którego możemy uzyskać wszystkie koncepcje i decyzje. Mógłby to być także specjalny urząd ds. Bałtyku – zaproponował. 

J. Broda odnosząc się do tej propozycji powiedział, że jest to dobry model, ale to co jest kluczowe, to aby to „jedno okienko” służyło nie tylko jedynie przyjmowaniu dokumentów, ale także wspólnemu rozpatrywaniu takiego wniosku o różne pozwolenia przez jeden dedykowany do tego zespół urzędników z różnych instytucji. 

Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w tym kontekście podkreślił, że panuje swojego rodzaju mit, że wydłużająca się realizacja projektów to efekt procedur środowiskowych. – W ostatnim czasie zmieniło się dużo, w szczególności od momentu wejścia w życie ustawy offshore wind, usprawniliśmy procedury, inwestorzy i urzędnicy uczą się od siebie nawzajem – mówił. 

Kacper Kostrzewa Dyrektor Projektu, OW Ocean Winds powiedział zaś, że projekt MFW BC-Wind jest stale realizowany, jest w zaawansowanej fazie rozwoju. – Teraz skupiamy się na projektowaniu elementów infrastrukturalnych, a drugi to kontraktacja, którą chcemy zakończyć w 2024 r. offshore wind – dodał pytany o stan realizacji jednego z projektów pierwszej fazy. Co do pomysłu „jednego okienka” przyznał, że jest dobry pomysł. 

Jaroslaw Wajer (EY) podsumowując dyskusję powiedział, że energetyka wiatrowa, w tym offshore wind, wykonała dużo więcej, niż oczekiwaliśmy kilka lat temu. Jest drożej, ale tak naprawdę wszystko wokół jest drogie.

źródło: PSEW / fot: archiwum

Zobacz podobne

Rząd we wtorek ma zająć się wnioskiem o wyrażenie zgody na połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos

KM

Melitopol – pierwszy statek z pochylni bocznej

BS

Finał rozbudowy systemu elektroenergetycznego w Porcie Gdańsk

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie