Polski Portal Morski
Aktualności

Święto Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Z tej okazji już w najbliższy weekend marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej zaplanowano szereg uroczystości i pokazów dostępnych dla wszystkich mieszkańców oraz gości odwiedzających Świnoujście, by uświetnić ten dzień. Zapraszamy Państwa do świętowania razem z marynarzami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i poniżej przedstawiamy plan tegorocznych obchodów i imprez:

29.06. SOBOTA

godz. 12.30 – uroczystości pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” – Plac Rybaka, z asystą wojskową 8FOW, uczestniczyć będą władze miejskie i wojskowe oraz mieszkańcy naszego miasta


godz. 12.45
 – przemarsz spod pomnika na nabrzeże przy stacji paliw ORLEN. W jego trakcie koncert Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia. 

Piknik Marynarski, Wybrzeże Władysława IV (od stacji ORLEN do Kapitanatu Portu)

godz. 13.00 – 21.00 Zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek 8 FOW w tym m.in.: sprzęt Grupy Nurków Minerów, sprzęt saperski i chemiczny, armata przeciwlotnicza z wozem kierowania ogniem, trenażer przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM, wóz Wojskowej Straży Pożarnej, wóz zabezpieczenia medycznego. W trakcie pikniku, na pokładzie okrętu transportowo-minowego odbędzie się wernisaż wystawy „Admirał Józef Unrug, dowódca i wychowawca”.


godz. 14.00
 Marynarski poczęstunek – żołnierska grochówka.


godz. 20.00
 Koncert Finałowy Orkiestry Wojskowej – scena główna Dni Morza – Basen Północny

Na stanowisku informacyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu będzie można dowiedzieć się o zasadach naboru do służby wojskowej.

30.06. NIEDZIELA

godz. 08.00 Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej, a po zachodzie słońca iluminacja Gali Świetlnej na okrętach 8 FOW stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni. W ten sposób, zgodnie z tradycją morską, marynarze podkreślą uroczysty charakter swojego święta.


godz. 18.00
 Koncert Orkiestry Wojskowej – Plac Wolności

Serdecznie zapraszamy do spędzenia tych dni z Marynarką Wojenną i 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża !

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.

Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Święta Morza.

źródło: 8FOW / fot: archiwum, poglądowe

Zobacz podobne

Finał rozbudowy systemu elektroenergetycznego w Porcie Gdańsk

BS

Kontrakt różnicowy dla morskich farm wiatrowych Baltica przyznany

BS

Gróbarczyk: w ciągu dwóch miesięcy specustawa dot. ochrony wód

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie