Polski Portal Morski
Aktualności Extra Historia

Dzień Marynarza Rzecznego 2024

W najbliższy weekend, już po raz 6-ty odbędą się we Wrocławiu obchody Dnia Marynarza Rzecznego. Data oraz nazwa święta jest nawiązaniem do przedwojennej tradycji tych uroczystości.

Święto zostało ustanowione, aby upamiętnić starcie Polaków z flotą bolszewicką pod Horodyszczem i pierwsze znaczące zwycięstwo w walce z bolszewikami nowo utworzonej flotylli.

Święto o historycznej nazwie Dzień Marynarza Rzecznego powstało dla upamiętnienia pierwszej wiktorii, kiedy 3 lipca 1919 roku rajd rzeką Jasiołdą trzech łodzi motorowych z desantem piechoty zapewnił Polakom zajęcie Horodyszcza. Uzbrojone w ciężkie karabiny maszynowe monitory rzeczne osłoniły ogniem desantujących się piechurów pod dowództwem chorążego Andrzeja Baja. Było to pierwsze znaczące zwycięstwo w walce z bolszewikami nowo utworzonej flotylli operującej na obecnym pograniczu ukraińsko-białoruskim. Marynarze śródlądowi uczestniczyli następnie w odbiciu z rąk komunistów Kijowa i w całej kampanii 1920 r.

W okresie międzywojennym flotylle śródlądowe marynarki wojennej stacjonowały w rejonie Pińska oraz Bydgoszczy. Dysponowały nowoczesnymi łodziami i nawet własną eskadrą lotniczą. Na rzekach II RP testowano nowatorskie rozwiązanie techniczne polskiej myśli inżynierskiej, w tym nowe stopy metali do produkcji kadłubów. Obecnie Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej jest najważniejszym świętem dla marynarzy, którzy służą we flotach żeglugi śródlądowej, także w Wodach Polskich, a nasze gospodarstwo jest dumne, że cenione na całym świecie znakomite grono fachowców zasila nasze szeregi w codziennej pracy.

Dzień Marynarza Rzecznego jest nazwą historyczną, współcześnie święto 3 lipca nazywane jest również Dniem Marynarza Żeglugi Śródlądowej. Szczegółowy harmonogram uroczystości i agenda wydarzeń znajdują się na tej stronie: https://bip.wroc.uzs.gov.pl/uzs/inicjatywy/dzien/12252,Dzien-Marynarza-Rzecznego-2024.html

Źródło Ministerstwo Infrastruktury fot. NAC

Zobacz podobne

Wojciech Zdanowicz o tym, jak zmienia się nadmorska infrastruktura Polski [PODCAST]

Paulina Ledzinska

Największy blackout w historii regionu: Hiszpania i Portugalia w ciemnościach

LK

105 lat temu w Pucku utworzono pierwszy port wojenny w Polsce

Paulina Ledzinska

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie