Polski Portal Morski
Aktualności Extra Inne Ważne

Marynarka Wojenna obchodziła swoje święto

Finał tegorocznych Dni Morza tradycyjnie zwieńczyło Święto Marynarki Wojennej. Przypadające na ostatnią niedzielę czerwca, wypełnione pięknymi tradycjami, rytuałami i atrakcjami marynarsko-wojskowymi. Gdynia świętowała już od rana.

Święto Marynarki Wojennej nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Główne obchody odbyły się w niedzielę, 30 czerwca. Uroczysty apel z udziałem honorowej asysty wojskowej, salut świąteczny z pokładu „Błyskawicy”, defilada i pokaz musztry paradnej oraz piknik marynarski – to wszystko przyciągnęło do centrum wielu mieszkańców i turystów.

Uroczystości rozpoczęły od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Natomiast o godzinie 11.00 przeniosły się przed pomnik Polski Morskiej. Tam delegacje złożone m.in. z przedstawicieli władz państwowych i samorządowych złożyły kwiaty. Gdynię reprezentowali wiceprezydent Tomasz Augustyniak i przewodniczący Rady Miasta Gdyni – Tadeusz Szemiot.

Następnie goście i mieszkańcy przeszli na nabrzeże Pomorskie przed okręt-muzeum ORP „Błyskawica”. Tam odbył się uroczysty apel, któremu towarzyszyły okolicznościowe przemówienia i życzenia. Tę część obchodów uświetnił również salut świąteczny – 21 wystrzałów armatnich z pokładu ORP „Błyskawica” oraz defilada z wojskową asystą honorową.

Na molo Południowym odbył się piknik marynarski. Wszyscy chętni mogli obejrzeć sprzęt wojskowy, potrenować z żołnierzami, posłuchać muzyki albo zjeść talerz wojskowej grochówki. Możnabyło bezpłatnie wejść do Muzeum Marynarki Wojennej albo zwiedzić któryś z czterech okrętów (ORP „Piorun”, ORP „Orzeł”, ORP „Albatros” i ORP „Błyskawica”).

Tradycja Święta Morza

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te zawsze miały charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały związek ludności polskiej z morzem.

Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu.

Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza – lub inaczej Dni Morza –  obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu.

Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.

Święto Marynarki Wojennej po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów.

Po wojnie święto Marynarki Wojennej zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca – jako finał obchodów Święta Morza.

Źródło https://www.gdynia.pl fot. Marynarka Wojenna RP

Zobacz podobne

Największy bezemisyjny prom elektryczny powstaje w Australii

JK

M/s Halka największym pasażerskim statkiem żeglugi przybrzeżnej zbudowanym w polskiej stoczni

BS

MSW Francji poinformowało, że 27 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie