Polski Portal Morski
Aktualności

TUNELEM POD ŚWINĄ PRZEJECHAŁO 4.643.554 POJAZDÓW

Tunel pod Świną otwarty został 30 czerwca 2023 roku. Połączył wyspy Uznam i Wolin, dzięki czemu mieszkańcy miasta i turyści nie muszą już korzystać z promów, by przeprawiać się pomiędzy wyspami. Na koniec 30 czerwca, po roku funkcjonowania tunelu przejechało nim 4.643.554 pojazdów. Dziennie przejeżdża nim w obie strony średnio 15-16 tys. aut.

Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 kilometra wraz ze wszelką infrastrukturą towarzyszącą. Tunel jest jednorurowy, z ruchem dwukierunkowym, w każdym kierunku po jednym pasie ruchu o szerokości 3,5 metra z ciągiem ewakuacyjnym i poboczem o szerokości 1,75 metra.

W październiku 2020 roku z Chin do Świnoujścia w częściach przypłynęła gigantyczna maszyna TBM (Tunnel Boring Machine), która wydrążyła ok. 1484 metry, łącząc dwie najliczniej zamieszkane wyspy.

Maszyna wierciła aż 11 metrów pod ziemią. Jej praca rozpoczęła się w komorze startowej na wyspie Uznam. Najgłębsze miejsce tunelu pod dnem cieśniny Świny ma ok. 38,0 m p.p.m. Tunnel Boring Machine składał się z tarczy, pomostu i trzech suwnic. Długość TBM wynosiła prawie 105 metrów, a średnica ponad 13,4 metra. Całość ważyła ok. 2800 ton.

Wyspiarka, bo taką nazwę wybrali dla maszyny mieszkańcy podczas głosowania, pracowała w cyklu wiercenia i była w stanie wydrążyć w ciągu minuty maksymalnie 6 centymetrów tunelu. W cyklu montażu obudowy układała betonowe segmenty pierścienia. Wiosną 2022 roku została zdemontowana i wróciła do Chin.

Tunel został otwarty 30 czerwca 2023 roku.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 900 milionów złotych, z czego prawie 775,7 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 procent). Resztę inwestor Gmina Miasto Świnoujście dołożyło z własnego budżetu.

źródło: swinoujscie.pl / fot: BIK

Zobacz podobne

MRiRW: nabór wniosków w ramach funduszy dla rybactwa

PL

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przyciągnęło blisko 390 tys. gości w 2024 roku

PL

Stocznia CRIST otwiera 2025 rok budową nowoczesnej jednostki „SeaDragon”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie