Polski Portal Morski
Aktualności

150 mln zł na zabezpieczenie przed powodzią brzegów morskich Jastarni, Rewy i Gdyni!

24 czerwca br. Urząd Morski w Gdyni podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pre umowę na realizację projektu „Zabezpieczenie brzegów przed powodzią od strony wód Zatoki Gdańskiej” w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

– Projekt, na którego realizację udało nam się pozyskać finansowanie, składa się z trzech zadań kluczowych dla ochrony brzegów morskich Zatoki Gdańskiej. Jego realizacja przyczyni się do zmniejszenia skutków oraz zapobiegania powodziom na tym obszarze. Zabezpieczenie brzegów w Jastarni, Rewie i Gdyni wpisuje się również w całokształt naszych działań w zakresie adaptacji do zmian klimatu m.in. właśnie poprzez zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego. Bardzo dziękujemy Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za zaufanie i kolejne wsparcie naszych działań – powiedziała Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.

Projekt obejmuje ochronę terenów zagrożonych zalaniem, w tym zalaniem infrastruktury, umożliwiającej dojazd do dalszych miejscowości (drogi, tory).

W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące zadania:

Zabezpieczenie miejscowości Jastarnia przed powodzią od strony Zatoki Puckiej 

Inwestycja będzie polegać na wykonaniu konstrukcji przeciwpowodziowej o rzędnej, zapewniającej zabezpieczenie zaplecza przed zjawiskami sztormowymi o prawdopodobieństwie 1%. W ramach przedsięwzięcia planuje się zastosowanie kilku form zabezpieczenia, uzgodnionych  z Gminą Jastarnia, a mianowicie wału przeciwpowodziowego, mobilnych przegród oraz wału wydmowego z rdzeniem. Dodatkowo zaplanowano budowę hali do magazynowania przegród przeciwpowodziowych oraz zakup specjalistycznego sprzętu.  W ramach projektu przewidziano również zabiegi biotechniczne, polegające na częściowej budowie wydm.

Mówiąc o Jastarni warto przy okazji wspomnieć o zakończonej pod koniec 2023 roku dużej inwestycji  Urzędu Morskiego w Gdyni w miejscowym porcie, zrealizowanej z kolei z Programu Rybactwo i Morze. Polegał on na przebudowie Falochronu Zachodniego i remoncie obu nabrzeży, co niewątpliwie również wzmacnia odporność Jastarni na działanie sił natury.

Umocnienie brzegowe w Rewie

W Rewie powstanie opaska, której głównym materiałem konstrukcyjnym będzie narzut kamienny. Konstrukcja od strony lądu zostanie zabezpieczona murkiem oporowym, w którym umieszczone będą łączniki do montażu mobilnych przegród przeciwpowodziowych. Rzędna góry konstrukcji ma zapewnić zabezpieczenie zaplecza przed zjawiskami sztormowymi o prawdopodobieństwie 1%. Będzie to budowla o charakterze przeciwpowodziowym, a jej podstawowe zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i ich mienia. Zabezpieczy ona brzeg morski oraz obiekty znajdujące się na zapleczu przed zjawiskiem powodzi sztormowej na odcinku 480 m.  Dodatkowo, na zakończenie realizacji zadania planowana jest budowa nowych wydm w celu zakrycia narzutów kamiennych umocnienia. Zakupiony zostanie także sprzęt przeciwpowodziowy wraz z kontenerami do jego przechowywania.

Przypomnijmy, iż w 2023 roku plaża w Rewie została w znacznych sposób zasilona piaskiem pochodzącym z prac prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni na torze podejściowym do gdyńskiego portu. Powstała wtedy także zupełnie nowa plaża, w miejscu, gdzie wcześniej jej w ogóle nie było. Planowane nowe umocnienia w tej miejscowości pokazują systematyczną i konsekwentną dbałość o stan linii brzegowej.

Budowa progów podwodnych Gdynia Orłowo

Inwestycja polegać będzie na wykonaniu podwodnych progów, które będą miały za zadanie częściowe rozproszenie energii falowania oraz przechwytywania ruchomego rumowiska morskiego, zakumulowanie i utrzymywanie możliwie szerokiej i wysokiej plaży. System progów podwodnych dodatkowo utrwali sztuczne zasilanie strefy brzegowej. Pozwoli również ustabilizować linię brzegową na tym odcinku. W następstwie inwestycji zaplanowane także budowę wydmy metodami biotechnicznymi. Zakryje ona istniejącą opaskę brzegową. Dodatkowo, w ramach tego zadania zaplanowano modernizację hali do magazynowania urządzeń przeciwpowodziowych oraz placówki służb ochrony wybrzeża w Gdańsku Jelitkowie, co niewątpliwie usprawni pracę oraz poszerzy możliwości edukacyjne w dziedzinie przeciwpowodziowej i ochrony brzegów morskich.

W temacie progów podwodnych w Gdyni Orłowie obecnie opracowywana jest koncepcja projektowa wraz z badaniami geotechnicznymi. Zaplanowana inwestycja dotyczy rozbudowy istniejącego systemu progów podwodnych, polegającej na dobudowaniu nowych progów w kierunku południowym tj. Sopotu (obecnie funkcjonują 3 takie konstrukcje na północ od molo). Zatwierdzono projekt robót geologicznych dla przyszłych badań terenowych, na podstawie których opracowana zostanie dokumentacja. Przedmiotowa koncepcja bazować będzie na analizie falowania i ruchu rumowiska, sporządzonej przez Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk.

-Wszystkie zadania, przewidziane w projekcie, zostaną uzupełnione zabiegami biotechnicznymi na brzegach morskich całej Zatoki Gdańskiej, wykonywanymi sukcesywnie przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni z wykorzystaniem sprzętu do prowadzenia gospodarki wydmowo-leśnej, zakupionego w jego ramach. Ich efektem będzie lepsza ochrona lasów nadmorskich, klifów i odbudowa wydm po sztormach, w tym cennych siedlisk przyrodniczych sieci Natura 2000. Te prace pozwolą również zminimalizować oddziaływania istniejących, stałych umocnień na linię brzegową – powiedział Główny Inspektor Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni Robert Mokrzycki.

źródło/fot: Urząd Morski w Gdyni

Zobacz podobne

Grupa Azoty Polyolefins i Orlen zawarły umowę na sfinansowanie zakupu propanu

Daria Czaja

Ruszył międzynarodowy projekt ochrony lodowców

Daria Czaja

Na terenie przyszłej elektrowni jądrowej trwają prace geologiczne

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie