Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Baltic Hub prezentuje Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023

Aktualne dane dotyczące 2023 r. są świadectwem naszego nieustannego zaangażowania w realizację Wizji Zrównoważonego Rozwoju, która koncentruje się na trzech kluczowych filarach: trosce o pracowników, ochronie środowiska i dbaniu o bezpieczeństwo oraz budowaniu silnej społeczności lokalnej.

Rok 2023 w Baltic Hub obfitował w wyzwania, intensywną pracę, ale też szereg – sukcesów.  Świętowaliśmy m.in. jubileuszowy, 20-milionowy kontener – od początku działalności w 2007 r. Kontynuowaliśmy również inwestycje w infrastrukturę: trwająca rozbudowa terminala T3 oraz wdrożenie 10 nowoczesnych suwnic elektrycznych RTG.

– Patrząc w przyszłość, planujemy kontynuować naszą ścieżkę wzrostu i innowacji, skupiając się na rozbudowie naszej regionalnej sieci lądowej poprzez częste i wydajne połączenia kolejowe oraz wdrażanie zaawansowanych technologii. Naszym celem jest dalsze zwiększanie efektywności operacyjnej przy jednoczesnym poszanowaniu ochrony środowiska i wsparciu społeczności lokalnych – mówi Charles Baker, Dyrektor Generalny Baltic Hub.

Bezpieczne i stabilne miejsca pracy

Zespół Baltic Hub w 2023 r. rozrósł się o ponad 21% i na koniec grudnia liczył łącznie 1350 osób. Dbamy o to, by nasi pracownicy czuli się doceniani i mieli zapewnione komfortowe warunki pracy. Oferujemy również – bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych, takich jak prywatna opieka medyczna, dofinansowanie studiów, szkoleń, kursów i zajęć sportowych. Kładziemy duży nacisk na transparentność procesów HR oraz promujemy równość i różnorodność w miejscu pracy.

W ramach naszych działań na rzecz rozwoju zawodowego pracowników, w 2023 r. zrealizowaliśmy 48 361 godzin szkoleniowych, co daje średnio 40 godzin szkoleniowych na pracownika. Szkolenia obejmują specjalistyczne kursy, niezbędne do wykonywania obowiązków na danym stanowisku oraz poprawiające efektywność pracy. Promujemy również bezpieczne postawy w pracy poprzez szereg kampanii i projektów związanych z budowaniem świadomości bezpieczeństwa w pracy.

Dbałość o środowisko

Zgodnie z naszą Deklaracją Zrównoważonego Rozwoju dążymy do osiągnięcia neutralności emisji CO2 do 2050 r. Już teraz podejmujemy zdecydowane kroki w tym kierunku. Do 2030 r. zamierzamy zredukować emisję CO2 o 50% w porównaniu z 2019 r. W 2023 r. wdrożyliśmy m.in. nowe instalacje fotowoltaiczne i zainwestowaliśmy w 10 elektrycznych suwnic placowych RTG. Cała energia elektryczna zużywana w Baltic Hub wspiera odnawialne źródła energii.

Nasze działania proekologiczne obejmują także inicjatywy, takie jak „Go Green”, podczas których nasi pracownicy angażują się w promowanie ekologicznych postaw, m.in. poprzez zbiórkę nieużywanych ubrań czy bezemisyjną mobilność.

W celu ochrony bioróżnorodności prowadzimy analizy oddziaływania środowiskowego i realizujemy działania kompensacyjne we współpracy ze specjalistami – ornitologami i chiropterologami.

Wsparcie społeczności lokalnej

W 2023 r. po raz kolejny udowodniliśmy nasze zaangażowanie w rozwój lokalnej społeczności. Realizując 50 różnorodnych projektów, przekazaliśmy łącznie ok. 600 tys. zł na rzecz mieszkańców okolicznych dzielnic. Inicjatywy obejmowały programy edukacyjne, ekologiczne i kulturalne. Jedną z nich była II edycja konkursu grantowego „Busole”, którego celem jest wsparcie najbliższego sąsiedztwa Baltic Hub. Z projektów skorzystało łącznie 1 649 osób. Zostaliśmy też fundatorem projektu „Dzielnicowy Hub Kreatywności”, — Stowarzyszenia „Przyjazne Pomorze”, które zrealizowało bezpłatne zajęcia artystycznych i muzyczne – w okresie wakacyjnym  dla dzieci i młodzieży w Bibliotece Społecznej na Stogach.

Rok 2023 był naznaczony nie tylko intensywną pracą i rozwojem firmy, ale również chęcią niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. – Przekazaliśmy na rzecz misji medycznej na Ukrainę defibrylator AED Zoll Plus, nowoczesny sprzęt ratujący życie. W ramach akcji pomocowej obdarowaliśmy upominkami świątecznymi dzieci z ukraińskich rodzin, które znajdują się pod opieką wolontariuszy z „Biskupia 33”. Pod koniec roku dołączyliśmy do akcji „Pomoc Ukrainie”, przekazując środki na zakup żywności dla najbardziej potrzebujących rodzin ukraińskich w Gdańsku.

Baltic Hub to firma zaangażowana w życie lokalnej społeczności. Przez cały rok organizujemy liczne wydarzenia i akcje, mające na celu integrację mieszkańców, promowanie aktywności fizycznej i wspieranie potrzebujących. Latem na rozpoczęcie i zakończenie sezonu wakacyjnego mieszkańcy mogli obejrzeć filmy podczas Kina Letniego, organizowanego na plaży na Stogach, oraz wziąć udział w licznych atrakcjach, takich jak windsurfing czy piłka nożna na plaży. We wrześniu zorganizowaliśmy piknik „Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub”. Była to okazja do skorzystania z food trucków, fotobudki 360 i wycieczki autokarowej po terminalu. W grudniu firma ufundowała świąteczną choinkę dla dzielnicy Stogi.

Współpraca z organizacjami dobroczynnymi

Tradycyjnie już wsparliśmy akcję „Sztafeta Nadziei”, przekazując 1 zł za każdy przebiegnięty kilometr na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Łącznie udało się zebrać 33 346 zł. Pracownicy wzięli udział w wyzwaniu Moving for Charity, polegającym na zebraniu 1 500 minut aktywności sportowej w ciągu 2 tygodni. Za każde 6 minut ćwiczeń przekazywaliśmy 1 € na wybraną organizację charytatywną. W zeszłym roku wsparliśmy podopiecznych Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom. Drugi rok z rzędu zostaliśmy partnerem grudniowego Biegu Anioła. –

W 2023 r. kontynuowaliśmy współpracę z fundacjami i organizacjami non-profit, takimi jak Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja, Hospicjum Pomorze Dzieciom oraz Fundacja „Inspirujące Przykłady”. Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcjach „Bezpiecznie nad wodą” oraz „Mój Bałtyk”, współtworzonych z Dziennikiem Bałtyckim. Wspólnie z pracownikami przygotowaliśmy wielką świąteczną paczkę dla potrzebującej rodziny z dzielnicy Stogi w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazaliśmy wycieczkę po terminalu kontenerowym wraz z wizytą w Kapitanacie Portu w Gdańsku.

Nasza strategia zrównoważonego rozwoju jest realizowana w zgodzie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ 2030 oraz podejściem ESG. W 2023 roku rozpoczęliśmy prace nad strategią ESG na lata 2024-2026, której koordynacją zajmuje się dedykowany zespół. Kontynuujemy również edukację naszych pracowników w zakresie ESG, aby wspólnie tworzyć lepszą przyszłość. W Baltic Hub wierzymy, że zrównoważony rozwój to nie tylko obowiązek, ale także szansa na tworzenie wartości dla naszych pracowników, partnerów biznesowych, inwestorów oraz całej społeczności lokalnej.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem ® [link].

źródło/fot: Baltic Hub

Zobacz podobne

Prace remontowe na Gazociągu Jamalskim

BS

Końcowe odliczanie na budowie PGZ Stoczni Wojennej!

PL

System nawigacyjny Navdec na ORP „Wodnik”

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie