Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

92 lata temu odbył się pierwszy w historii rejs Polaka dookoła świata na jachcie żaglowym

Dokładnie 8 lipca 1932 r. Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim wyruszył z Gdyni jachtem „Zjawa” w podróż, którą dziś znamy jako pierwszy w historii rejs Polaka dookoła świata na jachcie żaglowym.

Podróż Wagnera, który w momencie wyruszenia z portu miał niespełna 20 lat, zajęła kolejne 7 lat. W tym czasie kilkakrotnie zmieniała się załoga towarzysząca żeglarzowi, a przede wszystkim zmieniał się sam jacht. Pierwsza „Zjawa”, zbudowana ze starej szalupy, po dotarciu do Panamy była w tak złym stanie technicznym, że Wagner podjął decyzję o zakupie kadłuba i budowie nowej jednostki. „Zjawa II”, holowana przez Kanał Panamski przez sam „Dar Pomorza”, w lutym 1934 r. wypłynęła na Ocean Spokojny. Nowym jachtem Władysławowi Wagnerowi i załodze udało się dotrzeć do wybrzeży Fidżi. Przeżarty przez świdraki kadłub „Zjawy II” uniemożliwiał dalszą podróż. W lipcu 1937 r., zorganizowawszy środki na nową jednostkę, żeglarze rozpoczęli trzeci etap na pokładzie, jakżeby inaczej, „Zjawy III”.

4 lipca 1939 r. jacht przeciął trawers przylądka Faro; w tym momencie, po sześcio- i półrocznym rejsie Władysław Wagner dokonał pełnego okrążenia Ziemi. Ostatnia faza podróży została niespodziewanie zakończona 2 września 1939 r., w Great Yarmouth w Wielkiej Brytanii. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił żeglarzowi powrót do Polski. Po wojnie, podczas której służył w marynarce wojennej, Władysław Wagner wyemigrował na stałe za ocean.

Historii rejsu Władysława Wagnera nie mogło zabraknąć na wystawie czasowej Narodowego Muzeum Morskiego „100 lat polskiego żeglarstwa” Zobaczycie na niej m. in. modele trzech „Zjaw” wykonane po latach przez samego żeglarza oraz jego oryginalną krajkę harcerską, noszoną podczas rejsu. Na zwiedzanie wystawy Muzeum zaprasza codziennie do Spichlerzy na Ołowiance. Zespół kuratorski wystawy: Radosław Paternoga i Bartłomiej Garba. Partner wystawy: Polski Związek Żeglarski. Organizację wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło, fot. NMM https://nmm.pl

Zobacz podobne

ORP Wicher po raz pierwszy zawija do Gdyni

PL

Tunel pod Świną. Maszyna TBM jest coraz bliżej wyspy Wolin

AB

KE zatwierdziła polski program o wartości 22,5 mld euro wspierający morskie farmy wiatrowe

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie