Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

Rocznica rozpoczęcia budowy mostu Karola

O jego budowie krążą legendy. Dawniej jeździły po nim tramwaje oraz auta, a dziś trudno nie spotkać na nim turystów. 667 lat temu rozpoczęła się budowa mostu Karola w Pradze o czym przypomniała rekonstrukcja tamtych wydarzeń.

O świcie królewski korowód wyruszył sprzed małostrańskiej wieży mostowej, by niedługo potem dotrzeć na położony na drugim brzegu Wełtawy plac Krzyżownicki. Jak mówi legenda, to tutaj król Karol IV 9 lipca 1357 roku o godzinie 5.31 położył kamień węgielny pod budowę mostu, który kilkaset lat później nazwano jego imieniem.

Zbudowana z bloków piaskowca przeprawa była miejscem wielu historycznych wydarzeń. W okresie baroku zaczęto ją ozdabiać figurami świętych. Jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia po moście Karola jeździły auta. 

Obecnie – jako słynny zabytek – służy on jedynie pieszym. Latem przez prawie cały dzień są na nim tłumy turystów i aby ich uniknąć, na most trzeba się wybrać wcześnie rano.

źródło: Radio Szczecin/ fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Orsted i Politechnika Warszawska będą kształcić specjalistów morskiej energetyki wiatrowej

KM

Interkonektor gazowy Polska-Litwa

KM

Dzień Kobiet w Morskim Centrum Nauki

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie