Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

Repliką zabytkowej szkuty po Wiśle

Rejs repliką szkuty „Oskar Kolberg” to w podróż w czasie – Wisłą aż do Bałtyku. Łódź została zbudowana tradycyjnymi metodami przez ekipę pasjonatów, którzy wzorowali się na XV-wiecznych szkutach wiślanych. Teraz planują podróż jak za dawnych lat.

Wiktor Strumiłło – współorganizator wiślanej wyprawy repliką szkuty „Oskar Kolberg” – opowiedział o historii żeglugi na Wiśle oraz podzielił się wrażeniami z rejsu odtworzoną zabytkową łodzią.

– Szkuty kiedyś pływały po Wiśle do Gdańska i wracały – mówi Wiktor Strumiłło. – Były jednostkami na owe czasy nowoczesnymi. Miały dziób i potrafiły wracać pod prąd na żaglach lub ciągnięte przez ludzi z brzegu. Kiedyś Wisła była taką autostradą rzeczną. Ruch łodzi był znacznie większy niż teraz. Płynąc Wisłą, chcemy przypomnieć o tradycjach flisackich. Będziemy też badać czystość rzeki – dodaje.

źródło: polskieradio.pl / fot. ilustracyjne

Zobacz podobne

Nowy most powstanie w Porcie Czerniakowskim

BS

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia

AB

Palenie blach pod budowę Statku Pożarniczego Strażak-28 dla ZMPSiŚ SA

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie