Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów

Najpierw skok do wody z rozpędzonej łodzi motorowej, potem z zawieszonego kilka metrów nad wodą śmigłowca Mi-17. Taki trening przeszło niemal stu żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas szkolenia rotacyjnego terytorialsi doskonalili między innymi umiejętności z ratownictwa wodnego i udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Organizatorem ćwiczeń „Ziemia–Powietrze” była 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, a dokładnie 124 Batalion Lekkiej Piechoty w Śremie. W dwudniowym szkoleniu wzięło udział niemal stu wielkopolskich terytorialsów oraz żołnierze z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych (PJOS), a także gnieźnieńska policja, straż pożarna i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

– Ustawa o obronie ojczyzny nakłada na żołnierzy wojsk obrony terytorialnej obowiązek działania w sytuacjach kryzysowych. Dlatego staramy się szkolić naszych żołnierzy w różnych warunkach i współpracować z różnego rodzaju służbami – mówi por. Anna Jasińska-Pawlikowska, oficer prasowy 12 BOT. – Dzięki temu wymieniamy się doświadczeniami oraz poznajemy techniki i procedury stosowane przez inne służby. To doskonała okazja do zdobywania nowych umiejętności – dodaje.

Do udziału w swoim szkoleniu terytorialsi po raz pierwszy zaprosili PJOS, czyli jednostkę, która na co dzień wspiera działania operatorów wojsk specjalnych. – Od trzech lat szkolimy żołnierzy do działania w wodzie. Teraz chcieliśmy podnieść im poprzeczkę. Desantowanie ze śmigłowca do wody to duże wyzwanie – przyznaje por. Kacper Dudziuk, dowódca 1 kompanii lekkiej piechoty.

Zanim jednak ćwiczący wykonali skok do jeziora, musieli odpowiednio się do tego przygotować. Porucznik Dudziuk wyjaśnia, że najpierw zaliczali pod okiem ratowników WOPR-u egzamin pływacki. Wyskakiwali z płynącej łodzi motorowej, następnie mieli za zadanie pokonać 25 m do brzegu. Terytorialsi przeszli również szkolenie na pokładzie śmigłowca Mi-17. Poznali procedury obowiązujące w czasie lotu, a także uczyli się opuszczać maszynę, gdy ta pozostaje w przyziemieniu lub jest w zawisie. – Próbny skok, na Polach Lednickich, żołnierze wykonali, wyskakując przez boczne drzwi śmigłowca. Utrzymywał on wówczas wysokość około metra nad ziemią. Dopiero potem ruszyliśmy nad jezioro – opisuje por. Dudziuk.

Skok do Jeziora Lednickiego wojskowi wykonali z wysokości kilku metrów. – To było ogromne przeżycie. Moc wirnika Mi-17 jest potężna. Bardzo szybko zrobił się wiatr, powstała bryza, a na wodzie pojawiły się fale – relacjonuje dowódca kompanii. – Każdy z żołnierzy miał na sobie kamizelkę ratunkową, a nad ich bezpieczeństwem cały czas czuwał WOPR – dodaje oficer. Terytorialsi nie kryją, że szkolenie, choć bardzo ciekawe, było dla nich wyzwaniem. – Dla wielu z nas skok do wody był walką ze swoimi słabościami. To ogromna adrenalina i emocje, ale cieszę się, że odważyłam się i o własnych siłach dopłynęłam do brzegu – opowiada szer. Katarzyna z 1 klp.

Desantowanie do wody to nie wszystko. Podczas szkolenia rotacyjnego terytorialsi współpracowali także z policją. Trenowali techniki interwencji i walki z tłumem, co jest im przydatne podczas służby na polsko-białoruskiej granicy. Żołnierze WOT-u uczyli się również udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Strażacy z Gniezna instruowali ich na przykład, jak używać narzędzi hydraulicznych do cięcia pojazdów i wyciągać z nich poszkodowanych.

– Ostatnim elementem ćwiczeń było ratownictwo wodne. Żołnierze pod okiem instruktorów WOPR-u odświeżyli sobie znajomość techniki podejmowania z wody osoby tonącej oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Te umiejętności przydadzą im się nie tylko w służbie, lecz także na co dzień – podkreśla por. Jasińska-Pawlikowska.

źródło: https://www.polska-zbrojna.pl/ / fot: DWOT

Zobacz podobne

Grudzień ’70. Robotnicy kontra władze PRL

PL

Zobacz największy szkielet wieloryba w Polsce

PL

Gaz-System: rusza kolejny etap prac ws. budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie