Polski Portal Morski
Aktualności Inne Porty

Strażnicy sprawdzali jakość powietrza w okolicy Portu Północnego – znamy już ich wyniki

W ostatnich dniach strażnicy miejscy wspierani przez funkcjonariuszy policji, przeprowadzili kompleksowe kontrole w okolicach portu, skupiając się na problemie zapylenia pyłem węglowym oraz na wykroczeniach drogowych. Działania te miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców oraz kontrolę przestrzegania norm środowiskowych.

Inspekcje były prowadzone w dniach 10-19 lipca. Brali w nich udział strażnicy miejscy we współpracy z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego. W sumie zaangażowanych było 17 patroli, które wykonały 22 kontrole. Mundurowych można było spotkać w rejonie Portu Północnego i przed składem węgla przy ulicy Śnieżnej. Funkcjonariusze sprawdzali między innymi, czy ciężarówki jadące z węglem zasłaniają naczepy plandekami. Taki obowiązek nakłada na kierowców przewożących materiały sypkie art. 61 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Strażnicy zwracali także uwagę na przestrzeganie przez kierowców przepisów dotyczących parkowania. W tym przypadku podjęli trzy interwencje zakończone mandatami.

Już pierwszego dnia podczas kontroli strażnicy ujawnili zapylenie w rejonie portu. Podobnie sytuacja wyglądała na terenie składów węgla usytuowanych w pobliżu terminala masowego. Podczas załadunku na samochody pył węglowy unosił się nad całym okolicznym terenem. Dodatkowo był on przenoszony przez wiatr nad sąsiadujące z portem dzielnice. W kolejnych dniach sytuacja się poprawiła. Zapylenie nad hałdami zmniejszyło się, a pracownicy portu zintensyfikowali polewanie węgla wodą. W trakcie prowadzonych przez strażników inspekcji na drogach dojazdowych jeździły cysterny i zraszały jezdnię wodą, takie działania były kontynuowane także w pozostałych dniach. Na drogach dojazdowych pojawił się także pojazd sprzątający.

Strażnicy podczas inspekcji zauważyli kilka pojazdów, które wyjeżdżały bez tablic rejestracyjnych. O takich sytuacjach informowali bez zwłoki policję. Mundurowi zwracali także uwagę na prawidłowe zabezpieczenie przewożonego węgla. Przez cały tydzień kilka razy zdarzyło się, że kierowcy przejeżdżali z odkrytymi naczepami. W takich przypadkach funkcjonariusze wykonywali dokumentację zdjęciową, która została przekazana do Wydziału ds. Przestępstw w Ruchu Drogowym i Wykroczeń Policji.

Przeprowadzone kontrole miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz monitorowanie przestrzegania norm środowiskowych. Dzięki współpracy z policją mogliśmy skutecznie reagować na nieprawidłowości zarówno pod kątem środowiskowym, jak i drogowym. Kontrole w przedmiotowym rejonie będą kontynuowane – mówi kierowniczka Referatu Ekologicznego Sabina Buczyńska.

Funkcjonariusze z Referatu Ekologicznego podczas kontroli prowadzili także pomiary pyłów zawieszonych PM 10 i PM2,5. Do tego celu wykorzystywali urządzenia będące na wyposażeniu specjalistycznego samochodu tzw. mobilnego laboratorium. Wykonane badania w zakresie pyłów zawieszonych nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych norm.

źródło: strazmiejska.gda.pl / fot: Ra-PORT

Zobacz podobne

Znamy nazwy nowych promów dla PŻM

BS

 Wiceszef MI: w przyszłym roku więcej pieniędzy na uczelnie morskie

BS

Morska energetyka wiatrowa staje się jednym z kluczowych filarów transformacji energetycznej

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie