Tele-Fonika Kable S.A. dostarczy kable i akcesoria do budowy kluczowej infrastruktury dla farmy wiatrowej Baltica 2. Farma wiatrowa o mocy 1,5 GW jest największą na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Morska Farma Wiatrowa Baltica 2 znajduje się 25 km od brzegu, pomiędzy Łebą a Ustką, a niezbędna infrastruktura lądowa zostanie zbudowana w gminie Choczewo.
Tele-Fonika Kable S.A. („Tele-Fonika”), globalny dostawca systemów kablowych WN i NN dla sektora energii odnawialnej, została wybrana przez Polimex Mostostal do dostarczenia kabli i akcesoriów dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2. Polimex Mostostal, we współpracy z Grid Solutions GE Vernova, otrzymał kluczowy kontrakt na budowę infrastruktury lądowej, w tym stacji wysokiego napięcia 275/400 kV wraz ze STATCOM-ami oraz lądowymi liniami eksportowymi dla efektywnego transferu energii do Polskiego Systemu Energetycznego. Ta farma wiatrowa, o mocy około 1,5 GW, będzie największą elektrownią wiatrową na polskich wodach Morza Bałtyckiego.
TF Kable wyprodukuje i dostarczy około 90 km lądowych NN 275 kV ze swojego zakładu w Bydgoszczy, których uruchomienie planowane jest na 2025 rok. Projekt wspiera cel Polski, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, dostarczanie w 100% zielonej energii konsumentom końcowym oraz zwiększanie korzyści krajowych poprzez lokalną produkcję.
Zuzanna Telep, Zastępca Dyrektora Sprzedaży Zakładu Bydgoszcz w Tele-Fonika, powiedziała: „Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tak prestiżowym projekcie jak Morska Farma Wiatrowa Baltica 2. Nasze zaangażowanie w dostarczanie najwyższej jakości kabli wysokiego i najwyższego napięcia dla sektora energii odnawialnej, ze szczególnym uwzględnieniem sektora energii wiatrowej i zaawansowanych rozwiązań technologicznych, jest niezachwiane. Udział w tej inwestycji podkreśla naszą wiodącą pozycję jako polskiego dostawcy na krajowym rynku.”
Projekt Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2 to znacząca inicjatywa energetyczna w Polsce, mająca na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym do 2027 roku. Projekt ten przyczyni się do redukcji emisji CO2 i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, wspierając cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, dostarczając 100% zielonej energii do końcowych odbiorców. Wkład Tele-Foniki poprzez 100% lokalną produkcję znacząco zwiększy krajowe korzyści z inwestycji w sektor offshore.
źródło: TFKable / fot: envato.elements