Wody Polskie i organizacje pozarządowe podejmują współpracę dla kompleksowej renaturyzacji rzek. W siedzibie rzeszowskiego oddziału Wód Polskich odbyło się już pierwsze robocze spotkanie poświęcone możliwości opracowania dużego projektu. Wspólny projekt mógłby objąć odtworzenie nawet 1400 km niebieskiego korytarza w zlewniach rzek Tanwi, Bukowej i Lubaczówki. Dzięki jego realizacji możliwe byłoby przywrócenie ciągłości biologicznej cieków, odtworzenie naturalnej retencji dolinowej oraz poprawa warunków hydromorfologicznych i siedliskowych przekształconych przez człowieka fragmentów rzek.
RZGW w Rzeszowie dysponuje opracowaną we własnym zakresie, wstępną koncepcją renaturyzacji zlewni Tanwi, obejmującej ponad 800 km cieków i Lubaczówki – to jest kolejne niemal 300 km koryt rzecznych.
Z kolei Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki w trakcie półtorarocznych prac terenowych i kameralnych opracowało koncepcję renaturyzacji zlewni rzeki Bukowej. Jak wynika z opracowania Wolnych Rzek, na około 300 km Bukowej i jej dopływów zlokalizowane są obecnie aż 292 budowle, z których część stanowi barierę migracyjną.
Okazuje się, że wszystkie trzy zlewnie sąsiadują ze sobą, co stwarza szansę na skonstruowanie spójnego i kompleksowego dużego projektu, który objąłby znaczną część prawostronnej doliny Dolnego Sanu.
W ramach pierwszego spotkania przedstawiciele Wód Polskich, Wolnych Rzek i Fundacji Dzika Rzeka dyskutowali nad wykonalnością i identyfikacją potencjalnych celów i założeń projektu. Kilkugodzinne spotkanie pozwoliło stwierdzić, że realizacja tak kompleksowego projektu wymagać będzie dużego nakładu pracy z udziałem ekspertów z NGOs, którzy zadeklarowali wsparcie merytoryczne.
Już w najbliższych dniach odbędzie się kolejne wspólne spotkanie w terenie w trakcie którego nastąpi wizytacja budowli wodnych, które zostały zidentyfikowane jako najbardziej istotne bariery migracyjne.
źródło/fot: Wody Polskie