Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu zapowiadają, że ceremonia otwarcia imprezy będzie wyjątkowa. Sportowcy nie będą jak dotychczas defilować na stadionie, ale przepłyną Sekwaną wzdłuż ustawionych na brzegach trybun. Stolica Francji ma jednak do zaoferowania kibicom znacznie więcej niż efektowna inauguracja i rywalizacja sportowa.
Igrzyska w Paryżu, które odbędą się dokładnie 100 lat po tym, jak francuska stolica ostatnio była areną olimpijskich zmagań, mają być „inne niż wszystkie”. Tym, co z pewnością je wyróżni, będzie ceremonia otwarcia, która po raz pierwszy zorganizowana zostanie poza stadionem. A dokładnie – na Sekwanie.
Na temat uroczystości otwarcia nie wiadomo jednak wiele poza tym, że rzeką na odcinku sześciu kilometrów przepłynie 115 łodzi z delegacjami sportowców, a trasa będzie prowadzić od mostu d’Austerlitz do Pont d’Iéna. Ceremonia otwarcia ma się składać z ok. 10 pokazów, a tancerze mają być obecni na każdym z mostów znajdujących się na trasie parady.
Wielkie show ma się rozpocząć w piątek 26 lipca o godz. 19.30. Choć jego szczegóły są pilnie strzeżone, organizatorzy zapewniają, że już teraz wszystko jest dopięte na ostatni guzik.
– Od połowy marca wszystko jest już konkretnie znane – choreografia, muzyka, a kostiumy są odbierane ze szwalni… Jesteśmy prawie u mety! – podkreślił dyrektor artystyczny igrzysk Thomas Jolly.
Ceremonia otwarcia, trwająca ponad trzy godziny, będzie obejmować paradę prawie 100 łodzi na sześciokilometrowym odcinku Sekwany. Na 94 z nich znajdą się sportowcy i przedstawiciele poszczególnych delegacji. „Karawanę” otworzą Grecy, a zamkną ją gospodarze. Łodzie popłyną ze wschodu na zachód przez Paryż, mijając słynne mosty i zabytki, w tym katedrę Notre-Dame i Luwr. Trasa zakończy się w pobliżu wieży Eiffla, gdzie zaplanowano finał ceremonii i oficjalne otwarcie zawodów.
– Chcemy wykorzystać wszystkie zabytki wokół Sekwany. Nie będzie ani fragmentu brzegu, ani mostu, który nie wypełniłby się muzyką lub tańcem – zaznacza Maud Le Pladec, choreografka ceremonii otwarcia, cytowana przez oficjalną stronę igrzysk.
Na temat wydarzenia nic nie wiedzą także sami sportowcy, którzy mają wziąć w niej udział
Chorąży olimpijskiej reprezentacji Polski Przemysław Zamojski, który będzie pełnił tę funkcję z trzykrotną mistrzynią olimpijską w rzucie młotem Anitą Włodarczyk, jest jedynie pewny, że parada odbędzie się na barkach na Sekwanie.
– Wiele więcej nie wiem, żadnych prób nie było. Będziemy improwizowali. Wiele detali i szczegółów nie mogę zdradzić, bo ich po prostu nie znam – stwierdził koszykarz 3×3.
Dodał jednak, że Biało-Czerwoni nie mają się o co martwić, bo i on, i Włodarczyk mają silne ramiona, więc flaga będzie w dobrych rękach.
O zdradzenie planów podczas konferencji prasowej została zapytana także chorąża reprezentacji USA Coco Gauff. Tenisistka rozczarowała jednak dziennikarzy, przyznała bowiem, że sama wie tylko… jaką założy marynarkę.
– Chciałabym mieć dla was odpowiedzi, ale nic nie wiem! Nie mam pojęcia, co powinniśmy robić podczas parady. Jestem pewna, że przynajmniej w dzień wydarzenia cokolwiek mi zdradzą. Jestem jednak podekscytowana tym, że będę na Sekwanie. Ze wszystkich grafik wynika, że będzie to niesamowite doświadczenie – przyznała Gauff.
Według francuskiej agencji prasowej AFP, w ceremonii otwarcia igrzysk będą uczestniczyć przywódcy około stu państw. Wśród nich będzie prezydent RP Andrzej Duda, a także m.in. król Wielkiej Brytanii Karol III, kanclerz Niemiec Olaf Scholz czy prezydent Włoch Sergio Mattarella. Przyjazd do Paryża potwierdziła również pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden.
Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie zapalenie olimpijskiego znicza, które stanowi symboliczne rozpoczęcie zmagań o medale igrzysk. Ceremonia, która ma się rozpocząć o godz. 19.30, powinna się zakończyć ok. 23.15.
Paryż 2024. 10 atrakcji dla kibiców podczas igrzysk olimpijskich
Co poza sportową rywalizacją na najwyższym poziomie Paryż zaoferuje kibicom, gdy kurz po ceremonii otwarcia już opadnie? Jeszcze tego samego dnia organizatorzy zapraszają do Parc de la Villette na wielką imprezę. „Przygotuj się na taniec do najgorętszych DJ-ów puszczających najlepsze utwory” – zapowiadają.
W kolejnych dniach na kibiców również ma czekać moc atrakcji. Organizatorzy wymienili 10 powodów, dla których należy odwiedzić Paryż i zostać w nim na kilka dni, by poczuć atmosferę igrzysk. Oto one:
1. Powitanie ognia olimpijskiego. 14, 15 i 26 lipca odbędą się uroczystości związane z przekazaniem olimpijskiej pochodni Paryżowi. Przy tej okazji kibice będą mogli spotkać się ze znanymi sportowcami i osobami, związanymi z ruchem olimpijskim.
2. Aktywności sportowe. Od 14 lipca do 8 września na dziedzińcu Hôtel de Ville będą organizowane zajęcia sportowe. Organizatorzy ustawią tam również dwa ogromne ekrany, dzięki którym kibice będą mogli śledzić wydarzenia na olimpijskich arenach.
3. Słynne koła olimpijskie. Kibice będą mogli sfotografować się z kołami olimpijskimi i miejscem, w którym zapłonie ogień.
4. Strefy olimpijskie. W Paryżu powstanie 17 stref w różnych dzielnicach miasta, gdzie goście będą mogli wczuć się w „wibrację” Paryża i poczuć „rytm” rywalizacji.
5. Park Mistrzów. Pod wieżą Eiffla codziennie od godz. 19.30 do 23.30 zbierać się będą tłumy kibiców, by wspólnie przeżywać olimpijskie emocje, śledząc wydarzenia ze sportowych aren na wielkich telebimach.
6. Unikalne występy artystyczne. We wspomnianym Parku Mistrzów od godz. 17:30 codziennie będą odbywały się pokazy i wydarzenia kulturalne. „Krótkie, ale spektakularne pokazy, trwające około piętnastu minut każdy, mają na celu wyzwolenie zbiorowej energii i uhonorowanie medalistów” – zapowiadają organizatorzy.
7. Kibicowanie reprezentacji Francji w parku La Villette. Gospodarze będą gromadzić się w La Villette, by wspierać sportowców z ekipy „Trójkolorowych”. Francuska reprezentacja liczy 900 zawodników, a transmisje wydarzeń z ich udziałem mają potrwać ponad 300 godzin.
8. Park Narodów. Kilkanaście reprezentacji, w tym Kanada, Brazylia, Indie i Meksyk wystawią swoje stanowiska, w których będzie można podziwiać dzieła zaprojektowane i zbudowane przez studentów krajowych szkół architektury.
9. Olimpijskie ekspozycje. „Olimpizm, nowoczesny wynalazek, starożytne dziedzictwo” w Luwrze, „Medal olimpijski” w La Monnaie de Paris, „Olimpizm, inna historia świata” w Narodowym Muzeum Historii Imigracji, cykloidalna rampa przy ul. Centrum Pompidou oraz wystawa „Ślady – 1924-2024, sto lat dziedzictwa olimpijskiego” na płotach Ogrodu Tuileries – te wystawy czekają na kibiców w Paryżu podczas igrzysk olimpijskich.
10. Kanał Saint-Denis. Organizatorzy zachęcają do spacerów nad kanałem Saint-Denis. Oferują „tętniącą życiem mieszankę zajęć sportowych, artystycznych i kulturalnych wśród miejskich gier i uroczystości”.
Igrzyska olimpijskie w Paryżu oficjalnie rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia.
OLIMPIJSKIE MEDALE
Olimpijskie medale, zaprojektowane przez słynnego Philippe’a Starcka będą w swojej symbolice nawiązywać do najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc Paryża. W medalach znajda się np. fragmenty wieży Eiffla. Kawałki żelaza, które pochodzą z obiektu będącego symbolem Francji, ważą 18 gramów.
źródło: polskieradio24.pl