Polski Portal Morski
Aktualności Inne Technologie

Propozycja metodyki tworzenia Mapy Wodorowej Polski

W kwietniu wystartował ważny dla Polski projekt, Wodorowa Mapa Polski, którego celem jest określenie zapotrzebowania na zieloną energię i zaprojektowanie odpowiedniej infrastruktury. Inicjatorem projektu jest spółka GAZ-SYSTEM. Mapa zobrazuje popyt i podaż na wodór oraz wstępny przebieg rurociągów wodorowych na terenie Polski, w ujęciu wolumenowym, czasowym i geograficznym. Dolnośląska Dolina Wodorowa ma ważny głos w tym ambitnym projekcie.

25 lipca w Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energii i Wodoru, podczas którego wiceprezes DDW Andrzej Węgrzyn przedstawił propozycję metodyki tworzenia Wodorowej Mapy Polski. Posiedzenie zespołu, prezentacja DDW oraz późniejsza dyskusja związana była z prowadzonym obecnie przez Gaz-System S.A. badaniem planowanych projektów wodorowych w Polsce i możliwością połączenia ich w sieć wodorową.

Zgodnie z koncepcją, którą wypracowano na międzynarodowej konferencji “Europejskie korytarze wodorowe” założono wsparcie realizacji programu RePowerEU dla 5 korytarzy wodorowych.

Dr inż. Andrzej Węgrzyn oparł swoją propozycję metodyki o podejście określane jako analityczno-hierarchiczny proces decyzyjny z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji (AHP-AI). Jak przypomniał, Dolnośląska Dolina Wodorowa zorganizowała 30.11.2023 r. międzynarodową konferencję “Europejskie korytarze wodorowe”, na której dyskutowano koncepcję wypracowaną przez inicjatywę Clean Hydrogen Alliance Transmission and Distribution Roundtable w ramach European Clean Hydrogen Aliliance. Przyjęto tam dla wsparcia realizacji programu RePowerEU 5 korytarzy wodorowych.

Wszystkie korytarze koncentrują się na środkowej Europie, co przy polskim zdiagnozowanym (do 1800 m) potencjale magazynowania energii w wodorze w kawernach solnych na poziomie powyżej 2600 TWh tworzy szansę biznesowa na powstanie w Polsce Europejskiego Hubu Energetycznego.

Metodykę tworzenia Mapy Wodorowej Polski dla Dolin wodorowych oparto na budowaniu strategii scenariuszowych. Zdefiniowano 3 następujące Scenariusze Wodorowe:

  1. Magazynów kawernowych wodoru (Magazynowy)
  2. Europejskich Korytarzy Wodoru (Korytarzowy)
  3. Bilansowania krajowego energii w Polsce (Bilansowy)

Ad.1. Scenariusz magazynowy zmierza do wykorzystania zidentyfikowanego potencjału magazynowania wodoru w kawernach solnych na poziomie 2700 TWh dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państw Unii Europejskiej i Sojuszu NATO.

Ad.2. Scenariusz korytarzowy bazuje na koncepcji Hubu Wodorowego Europy i uwzględnia przesyły na głównych kierunkach geograficznych.

Ad.3. Scenariusz bilansowy zakłada pełną dekarbonizację kraju w oparciu o własne zasoby naturalne.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dr inż. Andrzeja Węgrzyna podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego:

Informacje na temat badania Gaz-Systemu dostępne są na stronie spółki.

źródło: dolinah2.pl

Zobacz podobne

Niemcy w globalnej żegludze handlowej: silna konkurencja i biurokratyczne bariery

LK

„Dar Młodzieży” w pierwszym rejsie

Daria Czaja

Pogoda wariuje. Czy musimy bać się zmian klimatu na morzu?

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie