Politechnika Gdańska, jako jeden z uczestników unijnego projektu, przyczynia się do opracowania konfigurowalnego cyfrowego bliźniaka morskich farm wiatrowych. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie niezawodności i bezpieczeństwa energetycznego poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii cyfrowych. Politechnika Gdańska odpowiada za opracowanie modeli uczenia maszynowego, które umożliwią wczesne wykrywanie i prognozowanie usterek w turbinach wiatrowych.
Nowoczesne Technologie dla Energetyki Wiatrowej
Projekt „Cyfrowe bliźniaki dla produkcji morskiej energii wiatrowej i popytu rynkowego (DTWO)”, koordynowany przez Duński Uniwersytet Techniczny, angażuje partnerów z dziewięciu krajów. Jego celem jest stworzenie cyfrowego bliźniaka systemów wytwarzania morskiej energii wiatrowej. Ten zaawansowany technologicznie model zintegruje istniejące symulacje, dane w czasie rzeczywistym oraz modele predykcyjne, co przyczyni się do większej niezawodności i bezpieczeństwa energetycznego.
Cyfrowy bliźniak to wirtualna replika fizycznego obiektu, procesu lub systemu. W kontekście morskich farm wiatrowych, ta technologia umożliwia symulację rzeczywistych warunków operacyjnych, wspierając podejmowanie decyzji na podstawie danych i minimalizowanie ryzyka. „Dzięki cyfrowemu modelowi farm wiatrowych operatorzy mogą lepiej przewidywać i zarządzać różnymi scenariuszami, takimi jak nadchodzące ekstremalne warunki pogodowe” – mówi prof. Bogdan Wiszniewski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, kierownik zespołu badawczego.
W skład zespołu badawczego na Politechnice Gdańskiej wchodzą specjaliści z różnych wydziałów, w tym Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Zajmą się oni wykorzystaniem zaawansowanych metod uczenia maszynowego do automatycznego szacowania niepewności predykcji usterek w turbinach wiatrowych, bazując na danych pochodzących z różnych źródeł.
Międzynarodowa Współpraca
Projekt DTWO łączy siły z największymi graczami w branży, takimi jak Siemens Energy, Orsted, Fraunhofer Institute for Wind Energy Systems, Duński Uniwersytet Techniczny, a także inne ośrodki badawcze i firmy technologiczne. Realizacja projektu potrwa trzy lata, a jego celem jest nie tylko stworzenie konfigurowalnej platformy cyfrowego bliźniaka, ale także wypełnienie luk w obecnych technologiach i metodach naukowych.
Architektura oprogramowania w projekcie DTWO będzie obejmować pięć głównych modułów: prognozy pogody, efekty śladu aerodynamicznego, zasoby i turbulencje, stan turbiny i przewidywanie niezawodności oraz połączenia sieci i systemy energetyczne. Moduły te zostaną zintegrowane w jedną, przyjazną dla użytkownika platformę, umożliwiając skoordynowaną ocenę wydajności energetycznej oraz integrację z rynkiem energii elektrycznej.
„W obliczu szybkiego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, nasz projekt ma na celu ulepszenie metodologii cyfrowego bliźniaka, aby wypełnić luki między przeszłością a teraźniejszością i utorować drogę dla przyszłego globalnego rozwoju” – podkreśla koordynator projektu Xiaoli Larsén.
Projekt DTWO stanowi krok milowy w kierunku zrównoważonej i niezawodnej energetyki wiatrowej, a jego realizacja pokazuje, że Politechnika Gdańska jest jednym z liderów w tej dziedzinie. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, morska energetyka wiatrowa ma szansę na dalszy dynamiczny rozwój, przyczyniając się do globalnych wysiłków na rzecz zrównoważonej przyszłości energetycznej.metodologii cyfrowego bliźniaka, aby wypełnić te luki i utorować drogę dla przyszłego globalnego rozwoju – powiedziała podczas spotkania inauguracyjnego koordynator projektu Xiaoli Larsén.
Polska Morska/ fot. Pixabay