Trzy polskie firmy wzięły udział w wykonaniu badań geofizycznych i geotechnicznych dla Baltica 1 – jednego z projektów offshore PGE Polska Grupa Energetyczna.
Geofizyka Toruń S.A. jest liderem konsorcjum, w skład którego wchodzą jeszcze PROJMORS – Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Geologiczne „Geoprojekt Szczecin” Sp. z o.o.
Imponujących rozmiarów samopodnośna platforma pływająca Kopernik-1 pracowała na Morzu Bałtyckim, by zbadać grunt na potrzeby zaplanowania przejścia kablowego morze-ląd, niezbędnego do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.
Prace były prowadzone w strefie przybrzeżnej, na wschód od Łeby, na wysokości Gminy Choczewo. Dziesięcioosobowy zespół badawczy realizował na platformie KOPERNIK-1 prace, które obejmowały m.in. sondowanie metodą CPTu oraz wiercenia rdzeniowe. Badania CPTu polegają na wciskaniu w grunt stożka piezoelektrycznego, z systemem czujników, które rejestrują parametry gruntu. Wykonanie wierceń rdzeniowych pozwoliło pobrać próby gruntu oraz rozpoznać dno morskie w zakresie niezbędnym do zaprojektowania przejścia kablowego – wyjaśnia Maciej Stawinoga, rzecznik Spółki Geofizyka Toruń.
Platforma samopodnośna Geofizyki Toruń, KOPERNIK-1, jest wszechstronną jednostką wykorzystywaną do prac geologicznych oraz budowlano-instalacyjnych. Dzięki solidnej konstrukcji oraz wyposażeniu jednostki, badania można prowadzić nie tylko na wodach wewnętrznych, ale także na płytkich wodach morskich – w strefie przybrzeżnej określanej potocznie jako nearshore – dodaje.
Badania geologiczne, czyli badania geotechniczne i geofizyczne, dla przewiertu ląd-morze dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 są bardzo istotne, z tego względu, że pozwalają na opracowanie istniejącego modelu gruntu. Model ten zostanie wykorzystany do prawidłowego zaprojektowania przewiertu HDD, który jest elementem newralgicznym dla układu wyprowadzenia mocy, ponieważ umożliwia bezkolizyjne przejście przez strefę brzegową – wyjaśnia Łukasz Stachowicz, p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Wyprowadzania Mocy w PGE Baltica. – Wyniki otrzymane w badaniach laboratoryjnych, a w szczególności badania rezystywności termicznej gruntu, umożliwiają opracowanie modelu elektrycznego gruntu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej – dodaje.
W zakresie badań realizowanych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 ukończono jak do tej pory badania geofizyczne zarówno w części morskiej, jak i w części lądowej.
Jeżeli zaś chodzi o geotechnikę, zakończyliśmy prace w części morskiej i pozostały nam do wykonania badania w części lądowej. Rozpoczęliśmy również badania laboratoryjne, które planujemy zakończyć w czwartym kwartale tego roku. Po realizacji tych prac przystąpimy do opracowania dokumentacji wynikowej, czyli dokumentacji badań podłoża gruntowego oraz dokumentacji geologiczno-inżynierskiej – wymienia Łukasz Stachowicz.
Dokumentacja ta posłuży do przygotowania projektu budowlanego. Następnie zostanie wybrany wykonawca przewiertu, który otrzyma od inwestora raporty wynikowe, dokumentację z badań oraz projekt budowlany. Na tej podstawie powstanie projekt wykonawczy oraz zostanie dobrana technologia realizacji prac.
Oddanie do użytku Baltica 1 o mocy 0,9 GW planowane jest po 2030 roku.
źródło: PGE