Aktualnie, w Polsce cały wodór produkowany jest na lądzie przy wykorzystaniu wody słodkiej, pomimo potencjału, jaki oferuje Morze Bałtyckie. Około 60% zużycia wody słodkiej w kraju przeznaczane jest na produkcję energii, w tym zielonego wodoru.
Zgodnie z raportem „Polska na drodze zrównoważonego rozwoju” z 2021 r. opracowanym przez GUS, Polska zajmuje 24. miejsce w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody na jednego mieszkańca, wynoszących niecałe 1600 m³/os. Jest to wartość bliska dolnej granicy niedoboru wody, wynoszącej 1700 m³/os. Polska zmaga się z deficytem zasobów wodnych, co stawia wyzwanie dla wielkoskalowej produkcji wodoru, wymagającej znacznych ilości wody.
Morze Bałtyckie oraz morskie farmy wiatrowe (MFW) stanowią potencjalne źródło do produkcji zielonego wodoru. Wodę morską można odsolić i wykorzystać w procesie produkcji wodoru. Proces odsalania, zwykle realizowany za pomocą odwróconej osmozy, pozwala na uzyskanie czystej wody i soli. Energia potrzebna do produkcji wodoru może pochodzić z morskich farm wiatrowych, a wyprodukowany wodór można transportować na ląd za pomocą rurociągów lub magazynować na miejscu.
W 2023 r. powstał pierwszy na świecie elektrolizer pracujący na morzu, na platformie Sealhyfe, podłączony do pływającej turbiny wiatrowej. Znajduje się on u wybrzeży Le Croisic we Francji, 20 km od brzegu. Obecnie w fazie testów, platforma o powierzchni niecałych 200 m² ma potencjał produkcji do 400 kg zielonego wodoru dziennie.
Niestety, polscy deweloperzy MFW nie uwzględnili w swoich planach możliwości produkcji wodoru na morzu. Ponadto, Plan zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich nie przewiduje takich inwestycji. W rezultacie, pierwsza faza MFW w Polsce nie wykorzystuje tego potencjału.
Jednak nie oznacza to, że podobne projekty nie mogą być realizowane na Bałtyku. Przykładem jest szwedzka MFW „Kapheira”, o mocy około 2700 MW, zaprojektowana z platformami do produkcji wodoru z wykorzystaniem wody morskiej i energii wiatrowej. Szacowana roczna produkcja wodoru wynosi około 250 000 ton, z transportem na ląd za pomocą podmorskich rurociągów.
Na rodzimym rynku, EKO-KONSULT opracował Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia dla pierwszego w Polsce projektu badawczego produkcji wodoru z wody morskiej na platformie wiertniczej Lotos Petrobaltic. W maju 2023 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała decyzję środowiskową dla tego projektu.
Polska posiada znaczący potencjał naukowo-badawczy w zakresie technologii wodorowych, który powinien być wykorzystany w procesie transformacji energetycznej. Produkcja wodoru na offshorze, przy wykorzystaniu zasobów Morza Bałtyckiego, stwarza ogromne możliwości, które warto wykorzystać dla zaspokojenia rosnących potrzeb energetycznych kraju.
źródło Polska Morska z mediów/ fot. Pixabay