Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej reaguje w sprawie śniętych ryb

Trwają działania PGW WP RZGW w Gliwicach na wodach zbiornika Dzierżno Duże, gdzie ma miejsce śnięcie ryb. Od wczesnych godzin porannych w dn. 5 sierpnia br. pracownicy Wód Polskich w Gliwicach podejmują z wody śnięte ryby.

W związku z zaistniałą sytuacją obradował wspólny sztab kryzysowy Wiceministra Infrastruktury i Wojewody Śląskiego. W posiedzeniu, które prowadził P. Marek Wójcik – Wojewoda Śląski, uczestniczyli m.in. P. Joanna Kopczyńska – Prezes PGW WP, P. Przemysław Koperski – Wiceminister Infrastruktury, P. Marcin Jarzyński – Dyrektor PGW WP RZGW w Gliwicach, P. Agata Bucko-Serafin – Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, P. Katarzyna Kuczyńska-Budka – Prezydent Miasta Gliwice, P. Dawid Rams – Starosta Gliwicki, przedstawiciele WIW, Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, PZW, Państwowej Straży Rybackiej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej.

W czasie posiedzenia omówiono skalę i przebieg dotychczasowych zdarzeń na zbiorniku Dzierżno Duże oraz wariantowano kroki mające na celu przeciwdziałanie dalszemu śnięciu ryb, a także scenariusze i procedury postępowania z odłowionymi rybami. WIOŚ w Katowicach przytoczył wyniki badań prób wody pobranych ze zbiornika w kilku lokalizacjach. W próbach oznaczono występowanie tzw. „złotej algi”. Mając na względzie konieczność ograniczenia przedostawania się wód zbiornika Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego i dalej kolejno do rzeki Odry (zbiornik alimentuje wodę na potrzeby Kanału Gliwickiego) Wody Polskie zaproponowały podjęcie działań zapobiegawczych w tym względzie.

Wody Polskie przedstawiły doraźne rozwiązanie w postaci montażu przegrody z worków wypełnionych słomą jęczmienną w poprzek niecki wypadowej zbiornika Dzierżno Duże, zarówno przed jak i za przewałem Kłodnickim. Analogiczne rozwiązanie funkcjonuje w starorzeczu w Januszkowicach. Montaż biostabilizatora wykonają pracownicy Wód Polskich w Gliwicach.

Jednym z aspektów poddanych rozważaniom w czasie posiedzenia sztabu i przekazanych następnie ekspertom podczas nadzwyczajnego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym przy MKiŚ, było dozowanie perhydrolu bezpośrednio poniżej zbiornika Dzierżno Duże – do niecki wypadowej, łączącej się z Kanałem Gliwickim. Zarazem od tego miejsca Kłodnica i Kanał Gliwicki biegną jednym korytem aż do rozdziału wód ponownie na Kłodnicę i Kanał Gliwicki. W ten sposób możliwe byłoby ograniczenie złotej algi, bezpośrednio za zrzutem ze zbiornika. Przedmiotową propozycję rozpatrywano także pod kątem ryzyk dla środowiska naturalnego i skutków oddziaływania środka dla organizmów wodnych.

Obecny w czasie posiedzenia sztabu Wiceminister Infrastruktury, P. Przemysław Koperski zabrał głos w sprawie oznaczenia „złotej algi” i dynamiki rozwoju tego organizmu. Prezes PGW WP, P. Joanna Kopczyńska poinformowała o ograniczeniu zrzutu wód odprowadzanych z zakładów górniczych o 20% oraz o dalszych rekomendacjach dotyczących ograniczenia zrzutów.

Po zaleceniach Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podjęto decyzję o tymczasowym zakazie korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego. W związku ze zdarzeniami zbiornik zostanie objęty patrolami Policji. Przedmiotową intencję wyrażono w Rozporządzeniu Porządkowym Wojewody Śląskiego. Zgodnie z treścią decyzji wprowadzono zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec). Jak wynika z treści rozporządzenia zakaz obejmuje w szczególności spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, uprawianie sportów wodnych i turystyki oraz inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z wodami. Przedmiotowy zakaz będzie obowiązywał do 19 sierpnia br. Wyłączone z niego zostały działania z zakresu zarządzania kryzysowego, prace budowlane czy konserwacyjne.

Podsumowano także bilans śniętych ryb. Minionej doby podjęto z wody ok. 1400 kg. Dnia 5 sierpnia br. – ok. 1500 kg. Działania na wodzie kontynuują pracownicy PGW WP, PSP, PSR. Na zbiorniku Dzierżno Duże obowiązuje formuła połowów no kill, co zaznaczyła Państwowa Straż Rybacka.

AKTUALIZACJA, 4.08.2024r.

4 sierpnia br. od godzin porannych pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach kontynuują działania terenowe, związane ze śnięciem ryb w wodach zbiornika Dzierżno Duże. Partole kontrolne od strony lądu i wody ujawniły znaczącą ilość śniętych ryb. Do godzin przedpołudniowych w niedzielę (4.08) odłowiono z wody ok. 400 kg ryb. Z kolei bilansem ok. 440 kg podjętych z wody śniętych ryb zakończyły się partole interwencyjne PGW WP RZGW w Gliwicach dnia 3 sierpnia br. W działaniach na wodzie uczestniczą wspólnie z PGW WP jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Straży Rybackiej. O zdarzeniach na bieżąco informowane są właściwe służby i instytucje: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny w Katowicach, Okręg PZW z siedzibą w Katowicach, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gliwicach, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gliwicach. Jednocześnie zweryfikowano pracę urządzeń upustowych zbiornika Dzierżno Duże, który alimentuje wodę również na potrzeby Kanału Gliwickiego – zachowany jest minimalny upust wody ze zbiornika, co maksymalnie ogranicza migrację ewentualnych przyczyn śniecia ryb w zbiorniku do Kanału Gliwickiego. Czynności PGW WP RZGW w Gliwicach będą kontynuowane w ciągu całego dnia.

3.08.2024r.

W dniu 3 sierpnia 2024r. pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach interweniowali na terenie zbiornika Dzierżno Duże (pow. gliwicki) i przystąpili do zbiórki śniętych ryb, które ujawniono na wodach tego akwenu w dwóch lokalizacjach. Łącznie do wczesnych godzin popołudniowych z wody podjęto kilkadziesiąt egzemplarzy ryb różnych gatunków. Jednocześnie pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach kontynuowali inspekcję zbiornika od strony wody i lądu. Działania w terenie koordynowali m.in. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz Dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach. O zdarzeniu powiadomiono Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny w Katowicach, Okręg PZW z siedzibą w Katowicach, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gliwicach, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gliwicach. Z uwagi na niewykluczone dalsze śniecia ryb w zbiorniku Dzierżno Duże Wody Polskie w Gliwicach kontynuują inspekcje interwencyjne na tym akwenie a w razie konieczności będą podejmować dalsze działania.

Zarazem na drogach wodnych w administracji PGW WP RZGW w Gliwicach nie występowały śnięcia ryb.

źródło/fot. RZGW w Gliwicach gov.pl

Zobacz podobne

Krzysztof Szczerski: na szczycie Trójmorza także tematy transatlantyckie

KM

Prom Karsibór znów z pełnym pokładem pasażerów

KM

Przetarg na projekt i budowę bazy szybkiego Reagowania dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie