Trwają działania PGW WP RZGW w Gliwicach na wodach zbiornika Dzierżno Duże, gdzie ma miejsce śnięcie ryb. Od wczesnych godzin porannych w dn. 5 sierpnia br. pracownicy Wód Polskich w Gliwicach podejmują z wody śnięte ryby.
W związku z zaistniałą sytuacją obradował wspólny sztab kryzysowy Wiceministra Infrastruktury i Wojewody Śląskiego. W posiedzeniu, które prowadził P. Marek Wójcik – Wojewoda Śląski, uczestniczyli m.in. P. Joanna Kopczyńska – Prezes PGW WP, P. Przemysław Koperski – Wiceminister Infrastruktury, P. Marcin Jarzyński – Dyrektor PGW WP RZGW w Gliwicach, P. Agata Bucko-Serafin – Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, P. Katarzyna Kuczyńska-Budka – Prezydent Miasta Gliwice, P. Dawid Rams – Starosta Gliwicki, przedstawiciele WIW, Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, PZW, Państwowej Straży Rybackiej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej.
W czasie posiedzenia omówiono skalę i przebieg dotychczasowych zdarzeń na zbiorniku Dzierżno Duże oraz wariantowano kroki mające na celu przeciwdziałanie dalszemu śnięciu ryb, a także scenariusze i procedury postępowania z odłowionymi rybami. WIOŚ w Katowicach przytoczył wyniki badań prób wody pobranych ze zbiornika w kilku lokalizacjach. W próbach oznaczono występowanie tzw. „złotej algi”. Mając na względzie konieczność ograniczenia przedostawania się wód zbiornika Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego i dalej kolejno do rzeki Odry (zbiornik alimentuje wodę na potrzeby Kanału Gliwickiego) Wody Polskie zaproponowały podjęcie działań zapobiegawczych w tym względzie.
Wody Polskie przedstawiły doraźne rozwiązanie w postaci montażu przegrody z worków wypełnionych słomą jęczmienną w poprzek niecki wypadowej zbiornika Dzierżno Duże, zarówno przed jak i za przewałem Kłodnickim. Analogiczne rozwiązanie funkcjonuje w starorzeczu w Januszkowicach. Montaż biostabilizatora wykonają pracownicy Wód Polskich w Gliwicach.
Jednym z aspektów poddanych rozważaniom w czasie posiedzenia sztabu i przekazanych następnie ekspertom podczas nadzwyczajnego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym przy MKiŚ, było dozowanie perhydrolu bezpośrednio poniżej zbiornika Dzierżno Duże – do niecki wypadowej, łączącej się z Kanałem Gliwickim. Zarazem od tego miejsca Kłodnica i Kanał Gliwicki biegną jednym korytem aż do rozdziału wód ponownie na Kłodnicę i Kanał Gliwicki. W ten sposób możliwe byłoby ograniczenie złotej algi, bezpośrednio za zrzutem ze zbiornika. Przedmiotową propozycję rozpatrywano także pod kątem ryzyk dla środowiska naturalnego i skutków oddziaływania środka dla organizmów wodnych.
Obecny w czasie posiedzenia sztabu Wiceminister Infrastruktury, P. Przemysław Koperski zabrał głos w sprawie oznaczenia „złotej algi” i dynamiki rozwoju tego organizmu. Prezes PGW WP, P. Joanna Kopczyńska poinformowała o ograniczeniu zrzutu wód odprowadzanych z zakładów górniczych o 20% oraz o dalszych rekomendacjach dotyczących ograniczenia zrzutów.
Po zaleceniach Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podjęto decyzję o tymczasowym zakazie korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego. W związku ze zdarzeniami zbiornik zostanie objęty patrolami Policji. Przedmiotową intencję wyrażono w Rozporządzeniu Porządkowym Wojewody Śląskiego. Zgodnie z treścią decyzji wprowadzono zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec). Jak wynika z treści rozporządzenia zakaz obejmuje w szczególności spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, uprawianie sportów wodnych i turystyki oraz inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z wodami. Przedmiotowy zakaz będzie obowiązywał do 19 sierpnia br. Wyłączone z niego zostały działania z zakresu zarządzania kryzysowego, prace budowlane czy konserwacyjne.
Podsumowano także bilans śniętych ryb. Minionej doby podjęto z wody ok. 1400 kg. Dnia 5 sierpnia br. – ok. 1500 kg. Działania na wodzie kontynuują pracownicy PGW WP, PSP, PSR. Na zbiorniku Dzierżno Duże obowiązuje formuła połowów no kill, co zaznaczyła Państwowa Straż Rybacka.
AKTUALIZACJA, 4.08.2024r.
4 sierpnia br. od godzin porannych pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach kontynuują działania terenowe, związane ze śnięciem ryb w wodach zbiornika Dzierżno Duże. Partole kontrolne od strony lądu i wody ujawniły znaczącą ilość śniętych ryb. Do godzin przedpołudniowych w niedzielę (4.08) odłowiono z wody ok. 400 kg ryb. Z kolei bilansem ok. 440 kg podjętych z wody śniętych ryb zakończyły się partole interwencyjne PGW WP RZGW w Gliwicach dnia 3 sierpnia br. W działaniach na wodzie uczestniczą wspólnie z PGW WP jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Straży Rybackiej. O zdarzeniach na bieżąco informowane są właściwe służby i instytucje: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny w Katowicach, Okręg PZW z siedzibą w Katowicach, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gliwicach, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gliwicach. Jednocześnie zweryfikowano pracę urządzeń upustowych zbiornika Dzierżno Duże, który alimentuje wodę również na potrzeby Kanału Gliwickiego – zachowany jest minimalny upust wody ze zbiornika, co maksymalnie ogranicza migrację ewentualnych przyczyn śniecia ryb w zbiorniku do Kanału Gliwickiego. Czynności PGW WP RZGW w Gliwicach będą kontynuowane w ciągu całego dnia.
3.08.2024r.
W dniu 3 sierpnia 2024r. pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach interweniowali na terenie zbiornika Dzierżno Duże (pow. gliwicki) i przystąpili do zbiórki śniętych ryb, które ujawniono na wodach tego akwenu w dwóch lokalizacjach. Łącznie do wczesnych godzin popołudniowych z wody podjęto kilkadziesiąt egzemplarzy ryb różnych gatunków. Jednocześnie pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach kontynuowali inspekcję zbiornika od strony wody i lądu. Działania w terenie koordynowali m.in. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz Dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach. O zdarzeniu powiadomiono Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny w Katowicach, Okręg PZW z siedzibą w Katowicach, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gliwicach, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gliwicach. Z uwagi na niewykluczone dalsze śniecia ryb w zbiorniku Dzierżno Duże Wody Polskie w Gliwicach kontynuują inspekcje interwencyjne na tym akwenie a w razie konieczności będą podejmować dalsze działania.
Zarazem na drogach wodnych w administracji PGW WP RZGW w Gliwicach nie występowały śnięcia ryb.
źródło/fot. RZGW w Gliwicach gov.pl