Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Narodowe Muzeum Morskie znów na wraku Solen

Dział Badań Podwodnych z Narodowego Muzeum Morskiego podjął się ułożenia elementów wraka na dnie w formie najbardziej zbliżonej do widocznej na dokumentacji rysunkowej z końca lat 70-tych XX wieku.

Niestety, wrak spoczywający od 1980 roku na dnie w Podwodnym Magazynie Wraków, leży obecnie w znacznym rozproszeniu, w trzech oddalonych skupiskach Pierwszym przeniesionym elementem był fragment stewy dziobowej ważący 700 kg .Użycie do tego celu worka wypornościowego wymagało bardzo dobrego zgrania pracy całego zespołu oraz stabilnej i bezwietrznej pogody na Zatoce Gdańskiej. W sierpniu planowane jest kolejne zejście pod wodę.

Wrak F53.6 SOLEN (W-6) jest pozostałością po szwedzkim okręcie „Solen” , który zatonął 28 listopada 1627 roku w bitwie stoczonej na redzie Gdańska, zwanej Bitwą pod Oliwą. Był to galeon o długości ponad 30 metrów i nośności około 150 łasztów, zbudowany metodą karawelową oznacza to, że klepki poszycia łączone były na styk.Wykonane były z drewna dębowego.

Okręt Solen został kupiony przez Szwedów od Holendrów. Szwedzi po zakupie przebudowali go na jednostkę wojenną w Alvsborgu. Wg Szwedzkich klasyfikacji był galeonem o średniej wielkości . Solen w czasie wojny polsko-szwedzkiej funkcjonował jako jednostka blokująca Zatokę Gdańską. Uczestniczył wraz z innymi okrętami szwedzkiej eskadry w bitwie pod Oliwą 28 listopada 1627r. Został zaatakowany przez polski okręt Wodnik, skuteczny atak Polaków zmusił szwedzkiego szypra do wysadzenia w powietrze szwedzkiego galeona. Podpalając dziobową komorę prochową  spowodował wybuch, który sprawił bardzo szybkie zatonięcie okrętu. Z życiem uszło 46 członków załogi wziętych w niewole przez Polaków.

źródło Narodowe Muzeum Morskie, WrakiBałtyku, https://wsw.nmm.pl/ / fot. https://wsw.nmm.pl/

Zobacz podobne

Kolejny intensywny kwartał dostaw LNG

KM

Kolejna 17. w tym roku dostawa LNG do Terminala w Świnoujściu

KM

Żegluj bezpiecznie i komfortowo z Wirtualnym Informatorem Rzecznym!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie