Polski Portal Morski
Aktualności Extra Turystyka

Półmetek wakacji. Na Pomorzu Zachodnim najmocniejsze znów Świnoujście

Duże hotele z kompletnym obłożeniem, a małe pensjonaty narzekają na brak klientów. „Turystyka zmienia się na naszych oczach”.

– Turystyka zmienia się na naszych oczach i nie możemy mieć pretensji do klientów, że częściej od tygodniowych wypadów preferują weekendowe city-breaki czy za to, że w czasie bardzie niepewnej pogody preferują wypoczynek w większych kurortach niż mniejszych miejscowościach – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jak dodaje prezes Mojsiuk jest to bardzo niespójny sezon jeżeli chodzi o relacje przedsiębiorców. – W dobrej kondycji są duże hotele i duże kurorty. Gorzej radzą sobie kwatery na wynajem i mniejsze pensjonaty. Turyści szukają nad morzem atrakcji, które będą dla nich alternatywą dla niepewnej pogody – dodaje Hanna Mojsiuk.

Rozbieżne opinie przedsiębiorców. Niektórzy mówią o rekordach, a inni o dramatycznej sytuacji

Wakacje 2024 powoli zbliżają się do półmetka. Na Pomorzu Zachodnim był to intensywny czas. Tylko w ostatni weekend w regionie odbył się szereg atrakcyjnych, przyciągających turystów i gości wydarzeń: The TallShipsRaces 2024, Pol’and’Rock Festiwal czy Festiwal Słowian i Wikingów w Wolnie. Wciąż atrakcyjne dla turystów jest także polskie morze oraz atrakcje turystyczne zachęcające do aktywności sportowej np. spływy kajakowe.

– Mamy bardzo rozbieżne opinie przedsiębiorców jeżeli chodzi o ten sezon. Będziemy musieli to dokładnie przeanalizować. Niewątpliwie turystyka ciągle się zmienia i każdy sezon jest inny. W tym roku zdecydowanie królują krótsze wyjazdy niż dłuższy wypoczynek. Nad morzem nie brakuje krajowych turystów, ale na szczęście mamy także wielu gości z Niemiec. Po rozmowach z przedsiębiorcami wnioskuję również, że turystów z Czech i Skandynawii w lipcu było mniej niż w czerwcu, co może być zaskakujące – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Na obłożenie nie narzekają duże hotele i gastronomia.

– Przyznam, że od dawna nie było takiego dwugłosu w sprawie sytuacji turystyki w regionie. Właściciele dużych hoteli mówią o niemal kompletnym obłożeniu za to właściciele małych pensjonatów mówią wręcz  najgorszym lipcu od czasu pandemii COVID-19. Nie narzeka gastronomia, bo jedno czy dwudniowi turyści chętnie odwiedzają restauracje i kawiarnie – dodaje Hanna Mojsiuk.

Najmocniejsze znowu Świnoujście

Eksperci sektora turystycznego zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej przyznają, że turystów nad polskim morzem nie brakuje, ale jest kilka zmiennych, które powodują, że trudno jeszcze mówić o dobrym sezonie.

– Najważniejsza nad morzem zawsze jest pogoda. Kiedy jest niepewna to turyści zawsze będą kierować swoją uwagę w stronę hoteli z atrakcjami dla dzieci, wewnętrznym basenem czy zabiegami SPA. W takim hotelu nawet jak jest deszcz to są atrakcje – mówi Grzegorz Dobosz, zarządzający hotelem Hamilton w Świnoujściu. – Jesteśmy właśnie u szczytu sezonu. Dominują turyści z Niemiec. Polaków w naszym hotelu jest zaledwie 20% – dodaje Dobosz.

– Świnoujście nie może narzekać na brak turystów. Trudno mi oceniać sytuacje w innych częściach pasa nadmorskiego. Na pewno nie jest to obłożenie w tych miejscach tak duże, jak w naszym mieście, ale to w dużej mierze zależy od atrakcyjności bazy turystycznej, wydarzeń czy choćby faktu, że do nas teraz łatwiej dojechać – mówi Piotr Kośmider, prezes świnoujskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Sezon turystyczny nad polskim morzem kończy się we wrześniu.

Źródło PIG fot. Pixabay

Zobacz podobne

Lotos Petrobaltic planuje realizację projektu geosekwestracji dwutlenku węgla

BS

Nowe informacje dotyczące niebezpiecznej sytuacji na Zatoce Gdańskiej

BS

Dwie oferty w przetargu na operatora terminalu kontenerowego w Porcie Gdynia. Umowa powinna zostać podpisana pod koniec I kwartału 2022 roku

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie