Do 20 sierpnia w Porcie Gdańsk przy nabrzeżu Wisłoujście, można podziwiać „Dar Młodzieży” – fregatę szkoleniowo-badawczą Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. „Dar Młodzieży” właśnie powrócił z rejsu i teraz czeka na dwutygodniowy serwis.
„Dar Młodzieży” jest pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu, od podstaw jako żaglowa jednostka szkolna. W czerwcu 1981 r. odbyło się położenie stępki, a wodowanie 12 listopada 1981 roku, Matką chrzestną fregaty została pani Helena Jurkiewicz. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 4 lipca 1982 r. w macierzystej Gdyni, przy Nabrzeżu Pomorskim, które do dzisiaj jest stałym miejscem postoju fregaty.
Historia „Daru Młodzieży” łączączy wszystkie oceany i kontynenty – to blisko 42 lata służby na rzecz edukacji morskiej polskiej młodzieży. Trójmasztowiec brał udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Pływał po najtrudniejszych akwenach. Na jego pokładzie gościły koronowane głowy, szefowie rządów, wielcy żeglarze, tysiące miłośników białych żagli podczas wizyt w odwiedzanych portach.
W ciągu tych lat, ok. 800 razy zawijał do portów całego świata, przeszkolił kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych. Na jego pokładzie realizowany jest program morskich praktyk studentów, głównie Wydziału Nawigacyjnego UM w Gdyni. W 1983 wziął udział w zlocie żaglowców w Japonii, a rok później w kanadyjskim Tall Ships’ Races. W latach 1987 -1988 pod dowództwem kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza okrążył Ziemię drogą wokół przylądka Horn. W 1992 uświetnił 500. rocznicę odkrycia Ameryki rejsem do USA.
Załoga stała liczy ok. 36 osób, zaś praktykantów jest ok. 136.
Źródło Polska Morska z mediów, fot. UMG mat. filmowy Port Gdańsk