Gasum nawiązał współpracę z Equinor przy serii operacji bunkrowania skroplonego biometanu (bio-LNG) w porcie Dusavik w Stavanger, Norwegia. Pierwsza dostawa została pomyślnie zrealizowana w połowie lipca 2024 roku. Regularne dostawy na statek Island Crusader będą kontynuowane co dwa tygodnie, z każdą ciężarówką zawierającą około 22 ton biometanu.
Biogaz, w pełni odnawialne i ekologiczne paliwo, znacząco redukuje emisję gazów cieplarnianych – nawet o 90% w porównaniu z tradycyjnymi paliwami kopalnymi. Może być stosowany na równi z gazem ziemnym, zarówno w transporcie drogowym, morskim, jak i jako źródło energii dla przemysłu. Gasum bunkruje certyfikowany bio-LNG na statek Island Crusader, wyczarterowany przez Equinor, wspierając tym samym realizację ambitnych celów zrównoważonego rozwoju, takich jak osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku.
Island Crusader, wybudowany w 2012 roku, o długości 96 metrów i wyporności 4676 GT, wyposażony jest także w hybrydową technologię akumulatorową, co dodatkowo podnosi jego wydajność środowiskową. Gasum podkreśla, że jest gotów świadczyć usługi bunkrowania bio-LNG dla wszystkich statków napędzanych skroplonym gazem ziemnym, gdyż LNG i bio-LNG są w pełni wymienne i mogą być mieszane w dowolnych proporcjach.
Produkcja biogazu przez Gasum to przykład gospodarki o obiegu zamkniętym – surowce odpadowe, takie jak bioodpady, osady ściekowe i obornik, przekształcane są w cenny biometan. Uboczny produkt tej produkcji, bogaty w składniki odżywcze, znajduje zastosowanie w przemyśle i rolnictwie. Gasum dąży do pozyskania większej ilości gazu odnawialnego, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na zrównoważoną energię. Do 2027 roku firma planuje oferować swoim klientom 7 TWh gazu odnawialnego rocznie, co pozwoli na redukcję emisji CO2 o 1,8 miliona ton rocznie, wspierając tym samym walkę z globalnym ociepleniem.
źródło: Polska Morska, Gasum, Equinor , fot: Gasum