Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wody Polskie nawiązały strategiczną współpracę z NFOŚiGW

W Warszawie 7 sierpnia 2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej Wód Polskich, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i WWF Polska w obszarze programu LIFE. Nawiązanie współpracy pozwoli na zintensyfikowanie działań dla przygotowania i finansowania prośrodowiskowych projektów w ramach programu. Ich głównym celem jest ochrona ekosystemów wodnych.

Spotkanie przedstawicieli PGW Wody Polskie, NFOŚiGW i WWF Polska ws. współpracy przy przygotowaniu projektów LIFE

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wód Polskich, NFOŚiGW oraz WWF Polska, w tym Joanna Kopczyńska – Prezes Wód Polskich, Mateusz Balcerowicz – Wiceprezes Wód Polskich, Dorota Zawadzka-Stępniak – Prezes NFOŚiGW, Alicja Pawelec-Olesińska – Kierowniczka Zespołu Ochrony Wód w WWF Polska i Piotr Nieznański – WWF Polska. 

– Wody Polskie są kluczową instytucją z punktu widzenia poprawy stanu ilościowego i jakościowego zasobów wodnych Polski. Zacieśnienie współpracy z NFOŚiGW, przy współudziale strony społecznej, pozwoli nam na bardziej efektywne pozyskiwanie środków z programu LIFE i korzystanie z nich dla realizacji naszych celów statutowych. Renaturyzacja wód i stosowanie rozwiązań opartych na naturze, to nie tylko działania dla poprawy stanu wód i ochrony ekosystemów wodnych, ale także ograniczanie skutków zjawiska suszy i powodzi przez zwiększanie retencji wód – powiedziała Joanna Kopczyńska, Prezes Wód Polskich.

Strategiczna współpraca Wód Polskich, NFOŚiGW i strony społecznej 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest głównym krajowym podmiotem współfinansującym, który zapewnia finansowe wsparcie niemal wszystkich projektów LIFE realizowanych w Polsce. Zainicjowanie strategicznej współpracy między NFOŚiGW a Wodami Polskimi ma na celu zmaksymalizowania korzystania ze środków Programu LIFE dla poprawy stanu ekologicznego polskich wód. Do prac Grupy Roboczej zostały włączone też organizacje pozarządowe, zaangażowane w kwestie gospodarowania wodami. 

– Wody Polskie mają doświadczenie i duży potencjał w zakresie pozyskiwania środków Programu LIFE. Przykładem jest realizacje projektów LIFE+ Rega i LIFE Pilica czy wsparcie Słowińskiego Parku Narodowego przy realizacji projektu LIFE w zlewni Łupawy. Aktualnie staramy się pozyskać fundusze na realizację kolejnych projektów, m.in. w zlewni Nidy. Jesteśmy też partnerem projektów LIFE realizowanych przez inne podmioty, przykładem jest zlewnia Drawy – podkreślił Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą. 

Zadania Grupy Roboczej 

Wśród zadań Grupy Roboczej, oprócz konsultowania, przygotowania projektów i wniosków, będzie wymiana doświadczeń i pomysłów. W tym celu planowane są cykliczne spotkania, dyskusje o projektach, szerokie konsultowanie idei projektów oraz współudział w ich dopracowaniu i przygotowaniu. 

Przez ścisłe współdziałanie możliwe będzie właściwe przygotowanie projektów LIFE, które spełnią warunki dofinansowania i ostatecznie będą zaakceptowane przez Komisję Europejską. Dzięki temu Polska będzie skuteczniej chronić swoje ekosystemy wodne, do czego jest również zobowiązana polskim i europejskim prawem. 

Wody Polskie mają doświadczenie w realizacji projektów LIFE. W styczniu 2024 roku podczas Dnia Informacyjnego LIFE zorganizowanego przez NFOŚiGW, w kategorii Jednostka Wód Polskich najbardziej efektywnie korzystająca ze środków Programu LIFE został uhonorowany projekt LIFE Pilica, zaś projekt LIFE+ Rega otrzymał wyróżnienie. 

Program LIFE wspiera ochronę środowiska w państwach Unii Europejskiej 

Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska, w tym przyrody oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i klimatu. 

Program LIFE zmienia oblicze polskiej gospodarki wodnej i czyni ją bardziej przyjazną ludziom i środowisku. Więcej informacji o zrealizowanych i planowanych działaniach w ramach LIFE: 

źródło: Wody Polskie / fot: envato, poglądowe

Zobacz podobne

Marcin Kierwiński pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi

KM

Prace nad budową parkingu na terenie Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg postępują zgodnie z planem!

KM

Zbiornik Racibórz Dolny – „olbrzym” który ochronił Opole i Wrocław przed zalaniem

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie