Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Technologie

Każdy może sprawdzić jakość wody w Odrze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB wystartował z nowym modelem prognozowania zasolenia Odry. Nowy monitoring to 32 automatyczne stacje pomiarowe, lepsze eliminowanie ryzyka sytuacji niekorzystnych powodujących zasolenie rzeki, nowe narzędzie do zarządzania gospodarką wodną oraz interaktywne wykresy.

Priorytetowo projekt skupił się na obserwacji jakości wody w rzece Odra. Monitoring bazuje na godzinnych danych z 32. automatycznych stacji pomiarowych Instytutu Rybactwa Śródlądowego-PIB i Instytutu Ochrony Środowiska-PIB. Dane jakie są analizowane to m.in.: przewodność elektrolityczna, tlen rozpuszczony, odczyn wody (pH), temperaturę wody, a docelowo również mętność wody.

„Model IMGW AD oraz nowe funkcjonalności serwisu hydrologicznego IMGW-PIB zostały opracowane w celu eliminowania ryzyka nakładania się sytuacji niekorzystnych, które powodują istotne zmiany zasolenia rzeki Odry. Dedykowane są przede wszystkim zakładom oprowadzającym ścieki o zwiększonym zasoleniu, lecz również podmiotom i instytucjom, zajmującym się kompleksowym zarządzaniem w zakresie gospodarki wodnej” komentuje dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB.

Dane od 1 dnia do 6 tygodni wstecz oraz wynik modelowania w postaci interaktywnych wykresów dostępne są dla każdego w serwisie hydrologicznym IMGW-PIB: hydro.imgw.pl, w zakładce „Rzeki/akweny”. Dane dostępne są również w formie tabelarycznej.

W serwisie udostępniana jest też również prognoza zasolenia – przewodność elektrolityczna. Jest to wynik opracowanego przez ekspertów IMGW-PIB modelu, który wykorzystuje pomiary przewodności elektrolitycznej z IRS-PIB i IOŚ-PIB oraz równania adwekcji/dyspersji. Dlatego nazywany jest modelem IMGW AD w opisywaniu rozprzestrzeniania zasolenia Odry.

Wyniki modelu IMGW AD aktualizowane są w trybie ciągłym, 5 razy na dobę (cykl 3 godzinny) w godzinach od 7 do 19 UTC, a sama prognoza publikowana jest na kolejne 72 godziny dla stacji odrzańskich.

Z kolei informacje o wielkości natężenia przepływu i prędkości średniej wody w profilu podłużnym Odry pochodzą z pomiarów hydrologicznych oraz wyliczeń modelu hydrodynamicznego – modelu IMGW HD. 

Źródło Polska Morska z mediów fot. Pixabay

Zobacz podobne

Premier: Nasze magazyny gazu są wypełnione w 76 proc.

BS

Inwestycja Grupy ORLEN w Możejkach nabiera tempa

KM

Ferie zimowe 2023 w Narodowym Muzeum Morskim

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie