Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Nowe Centrum Logistyczne Offshore w Szczecinie – Plany i Wyzwania

W Szczecinie pojawiła się możliwość powstania nowoczesnego centrum logistycznego dedykowanego branży offshore. Koncepcja ta pochodzi od firmy, której mieszkańcy Szczecina mogą pamiętać z inwestycji w fabrykę kabli w Załomiu.

Jak podkreślają przedstawiciele TFKable, projekt znajduje się obecnie na bardzo wczesnym etapie przygotowań. TFKable, firma z siedzibą w Myślenicach, działa aktywnie na rynku offshore, dostarczając kable dla morskich farm wiatrowych, w tym dla realizowanego w Polsce projektu Baltic Power. Bliskość Szczecina do Morza Bałtyckiego sprawia, że miasto wydaje się naturalnym wyborem dla takiej inwestycji.

Funkcje Nowego Centrum

Proponowane centrum logistyczne ma pełnić funkcję kluczowej infrastruktury dla operacji offshore, ale także ma stać się centrum edukacyjnym dla techników i serwisantów specjalizujących się w instalacjach morskich. „Projektowane centrum byłoby integralną częścią infrastruktury wspierającej offshore oraz miejscem szkoleniowym dla specjalistów” – wyjaśnia Witold Nieć, doradca zarządu TFKable ds. relacji publicznych.

Czynniki Warunkujące Realizację Inwestycji Mimo entuzjazmu wokół projektu, inwestor na razie nie ujawnia szczegółów, w tym konkretnej lokalizacji planowanego centrum w Szczecinie. Budowa centrum logistycznego nie jest jeszcze pewna i zależy od wielu czynników. „Ostateczna decyzja o rozpoczęciu budowy zależy od dostępności środków finansowych, uzyskania niezbędnych zezwoleń, wsparcia lokalnych władz, a także od sytuacji rynkowej” – tłumaczy Witold Nieć. Kluczowe będą również decyzje środowiskowe i możliwości rozszerzenia obszaru inwestycji. Realizacja projektu nie rozpocznie się przed zakończeniem rozbudowy zakładu TFKable w Bydgoszczy. Dodatkowo, spółka oczekuje na zakończenie prac w porcie Szczecin-Świnoujście, gdzie przygotowywane są nabrzeża do obsługi większych jednostek, zwłaszcza w rejonie Kanału Dębickiego i Basenu Kaszubskiego w Szczecinie. W Świnoujściu z kolei trwają obserwacje dotyczące rozwoju terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Magazyn czy Centrum Produkcyjne?

Chociaż szczegóły projektu są na razie owiane tajemnicą, wcześniejsze komunikaty sugerują, że inwestycja ma być realizowana w latach 2025-2027. W planach na późniejsze etapy znajduje się również możliwość budowy zaplecza produkcyjnego, co pozwoliłoby na rozwój kolejnych projektów. „W perspektywie długoterminowej spółka rozważa możliwość uruchomienia centrum produkcyjnego oraz badawczo-rozwojowego” – przyznaje Witold Nieć.

Historia TFKable w Szczecinie

TFKable jest dobrze znane mieszkańcom Szczecina z inwestycji w fabrykę kabli w Załomiu, którą firma nabyła w 2001 roku. Niestety, siedem lat później rozpoczął się proces wygaszania produkcji, a liczba pracowników była stopniowo redukowana. Kulminacją tego procesu była rozbiórka budynków fabrycznych, która rozpoczęła się w 2013 roku. Obecnie w miejscu dawnej fabryki działa centrum logistyczne. Inwestycje TFKable w Szczecinie mają szansę ożywić region i wzmocnić jego pozycję na mapie morskiej energetyki wiatrowej. Jednak sukces projektu będzie zależny od wielu zmiennych, które firma musi uwzględnić na etapie planowania i realizacji.

źródło Polska Morska z mediów / fot. Adobe Stock

Zobacz podobne

Neutralizacja niewybuchów w Gdyni

BS

Sąd zniósł areszt z kontenerowca, który zablokował Kanał Sueski

BS

Drugi gazowiec z floty Grupy ORLEN płynie do Świnoujścia

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie