Politechnika Gdańska uzyskała blisko 5,2 mln złotych dofinansowania na realizację projektu partnerskiego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Projekt, którego PG jest liderem , współrealizowany będzie z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza.
Projekt skierowany jest do osób w wieku 18-64 lat, którzy chcą dostosować swoje kwalifikacje lub kompetencje do potrzeb i oczekiwań rynku pracy. Celem przedsięwzięcia jest dostosowanie kwalifikacji lub kompetencji osób dorosłych do potrzeb i oczekiwań pracodawców i rynku pracy – przekwalifikowania się czy uzupełnienie umiejętności.
Realizowane będą dwie grupy zadań:
I – utworzenie akademickiej platformy monitorowania oraz doskonalenia kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych
II – opracowanie programów i realizacja działań dydaktycznych: 25 kursów, szkoleń, warsztatów
Fundamentem wytworzonych w projekcie produktów będzie promowanie idei uczenia się przez całe życie.
PGEDU+
Dzięki dostarczeniu łatwej w użyciu i dostępnej platformy PGEDU+ uczestnicy kursów uzyskają większą możliwość podniesienia swoich kompetencji poprzez nową ofertę szkoleniową. Platforma umożliwi pozyskanie nowych zdolności i umiejętności niezbędnych na zmieniającym się rynku pracy.
Zaprojektowany zostanie jednolity, webowy, dostosowany do urządzeń mobilnych system oferty szkoleniowej Uczelni. Użytkownicy uzyskają pełną informację o realizowanych na Politechnice Gdańskiej kursach i będą rekrutowani za pomocą PGEDU+.
Kolejną funkcjonalnością platformy szkoleniowej będzie obsługa mikropoświadczeń – dokumentów potwierdzających efekty uczenia się uzyskiwane w wyniku odbycia przez uczestnika krótkich aktywności edukacyjnych.
Oferta
W ramach projektu przygotowanych i zrealizowanych zostanie:
- 14 kursów e-learningowych oferowanych przez Wydział Zarządzania i Ekonomii PG w trzech obszarach kompetencji: kompetencje cyfrowe i it, finansowe, zarządcze i przedsiębiorcze;
- 9 kursów oferowanych przez Wydział Architektury PG w czterech obszarach kompetencji: Budownictwo odzyskowe, Design Thinking, Dostępność i projektowanie uniwersalne, Kompetencje cyfrowe w dziedzinie geoinformacji (3 kursy GIS na różnych poziomach zaawansowania);
- kurs w zakresie technologii wodorowych, oferowany przez Centrum Technologii Wodorowych PG oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki;
- kurs oferowany przez Centrum Usług Informatycznych PG pt. „Narzędzia pracy grupowej w zastosowaniach biurowych”.
Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, partner projektu, będzie odpowiedzialna m. in. za wspólne z PG przygotowanie i realizacja we współpracy z pracodawcami kursów podnoszących kompetencje zgodnych z aktualnym zapotrzebowaniem gospodarki. W ich programie uwzględnione będą zagadnienia dot.m.in. zielonej i cyfrowej transformacji.
Program szkoleń będą współtworzone i realizowane razem z pracodawcami i praktykami, zrzeszonymi w ramach RIGP, którą obecnie tworzy 110 pomorskich firm.
Partner aktywnie wesprze projekt także poprzez popularyzację oferty działań dydaktycznych wśród pracowników i pracodawców, promocję działań przyczyniających się do rozwoju innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej, w szczególności nowej platformy PGEDU+ oraz promowanie idei uczenia się przez całe życie.
Rezultatem projektu będzie podniesienie kompetencji lub kwalifikacje przez niemal sześciuset uczestników.
źródło PG / fot. adobe stock