Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie otwiera drugi kierunek studiów związany z branżą offshore. Nowe studia podyplomowe „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy” powstały we współpracy z międzynarodowymi liderami branży elektrowni wiatrowych. Uczelnia będzie przygotowywać kadry do pracy na farmach wiatrowych.
Nowy kierunek studiów: Przygotowanie do pracy offshore
Dobrze płatna praca, ale na początek wymagające przygotowanie do pracy w warunkach morskich i to na najwyższym poziomie bezpieczeństwa – taki jest cel studiów.
My jako uczelnia medyczna postaramy się przygotować kadry przede wszystkim do tego, żeby zabezpieczyły swoje bezpieczeństwo i zadbały o higienę pracy, jak i później edukowały inne kadry w przyszłości, żeby pracownicy czuli się bezpiecznie – powiedziała prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM.
Praktyczna nauka od liderów branży
Niezbędna jest też wiedza o produktach zapewniających bezpieczeństwo na farmach wiatrowych. Tym zajmować się będzie firma z 140-letnim doświadczeniem. – Dlatego też tak praktyczna forma tych studiów, która ma za zadanie właśnie nauczenie ich konkretnie, jak działać i z jakimi urządzeniami, i w jaki sposób chronić swoje życie. Ale również życie osób, za które będą odpowiadali podczas prowadzenia prac – podkreślił Michał Motyka z firmy Dräger.
By pracować przy takich projektach, potrzebna jest wiedza nie tylko akademicka, ale też praktyczna.
Będziemy uczyć naszych przyszłych BHP-owców prawidłowej i bezpiecznej organizacji pracy na wysokości. Prawidłowej, bezpiecznej organizacji pracy w i wokół turbin wiatrowych- powiedział Kamil Kielek z Grupy FairWind.
Nabór rozpocznie się zaraz po wakacjach. Przygotowano 30 miejsc dla studentów, którzy w ciągu dwóch semestrów uzyskają uprawnienia starszego inspektora BHP.
źródło: TVP3 Szczecin / fot: envato, poglądowe