Polski Portal Morski
Offshore Stocznie Ważne

Baltic i CRIST zbudują stacje transformatorowe dla morskiej energetyki wiatrowej

Grupa Przemysłowa Baltic i stocznia CRIST z Gdyni utworzą konsorcjum, które będzie oferować m.in. nowoczesne, w pełni wyposażone stacje transformatorowe dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Partnerzy chcą także współpracować w innych obszarach przemysłu offshore oraz w sektorze stoczniowym. Współpraca firm pozwoli stworzyć efektywny łańcuch dostaw dla sektora offshore oraz zwiększyć udział polskich firm w realizacji ambitnych celów rozwoju MEW w Polsce i za granicą.

Umowa o współpracy pomiędzy Grupą Przemysłową Baltic (GPB) a CRIST pozwoli na połączenie  kompetencji, zasobów i doświadczeń obu partnerów. Do zadań powstającego konsorcjum należeć będzie wspólne rozwijanie i wprowadzanie na rynek zaawansowanych technologicznie produktów na potrzeby obsługi MEW, przemysłu offshore i przemysłu stoczniowego. Firmy chcą m.in. razem opracować i wprowadzić na rynek podstację transformatorową dla morskich farm wiatrowych, oferując w pełni wyposażone i gotowe do użytku produkty, które spełniają najwyższe standardy jakości. Strony podkreślają, że konsorcjum będzie operować na zasadach partnerskiej współpracy, dążąc do jak największego zaangażowania w realizację polskich projektów MEW, co przyczyni się do wzmocnienia krajowej gospodarki i zapewni konsorcjantom dogodne warunki do rozwoju.

– Morska energetyka wiatrowa to jeden z filarów działalności Grupy Przemysłowej Baltic. Dążymy do poszerzenia bazy klientów, którym chcemy oferować nowe, bardziej kompleksowe produkty i usługi. Wierzymy, że połączenie sił z tak doświadczonym partnerem jak CRIST pozwoli na wzmocnienia naszych kompetencji i pozycji rynkowej oraz pomoże awansować w łańcuchu wartości polskich i międzynarodowych projektów przemysłowych i energetycznych. – mówi Adam Kowalski, Prezes Zarządu Grupy Przemysłowej Baltic i dodaje: – Wraz z naszymi partnerami jesteśmy otwarci na współpracę z innymi polskimi podmiotami dysponującymi niezbędnymi kompetencjami i potencjałem produkcyjnym, bo wierzymy, że na takiej pogłębionej współpracy mogą skorzystać nie tylko nasze firmy, ale też cała polska gospodarka.

– Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej Polski jest ambitny program budowy morskich farm wiatrowych. To ogromna szansa dla polskich firm, aby zbudować w tym obszarze kompetencje i wzmocnić swoją innowacyjność. Wspólnie z Grupą Przemysłową Baltic chcemy pokazać, że krajowy przemysł potrafi współpracować i ma niezbędne potencjał i wiedzę, aby w znaczący sposób włączyć się w realizację trwających i planowanych inwestycji w MEW – deklaruje Irenusz Ćwirko, Prezes Zarządu CRIST.

Grupę Przemysłową Baltic oraz stocznię CRIST łączy unikatowe doświadczenie w realizacji projektów dla branży stoczniowej i offshore. W skład GBP wchodzą spółki Baltic Operator, d. Stocznia Gdańska, Energomontaż-Północ Gdynia, których podstawową działalnością jest produkcja konstrukcji stalowych dla polskich i zagranicznych klientów w zakresie energetyki wiatrowej, projektów offshore i onshore oraz przemysłu stoczniowego.

Stocznia CRIST specjalizuje się w budowie statków, konstrukcji offshore, inżynierii morskiej, lądowej i cywilnej. CRIST może się poszczycić, że jest jedyną stocznią w Europie, która zbudowała już 3 jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych. Grupa CRIST aktywnie uczestniczy w największych projektach infrastrukturalnych oraz energetycznych w Europie. Między innymi bierze udział w budowie największego, podwodnego tunelu, który połączy Danię z Niemcami. Połączenie będzie składać się z autostrady oraz linii kolejowej, obejmując 18-kilometrowy tunel, który umożliwi szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie między Skandynawią a Europą.

fot. Grupa Przemysłowa Baltic

źródło Grupa Przemysłowa Baltic / fot. gł . Petr Kratochvil, CC0, Public Domain

Zobacz podobne

Baltic Power organizuje konferencję dla zainteresowanych współpracą przy projekcie morskiej farmy wiatrowej

BS

GAZ-SYSTEM podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

AB

PERN: budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk staje się bardziej prawdopodobna

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie