Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Nowoczesny Model Prognozowania Zasolenia Wód Odry

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB (IMGW-PIB) uruchomił nowoczesny model prognozowania zasolenia wód, znany jako model IMGW AD, w ramach inicjatywy Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju. Model ten, który wystartował w sierpniu tego roku, ma na celu poprawę monitorowania jakości wód rzeki Odry, w tym zasolenia i poziomu tlenu. Wyniki modelu są dostępne dla wszystkich zainteresowanych na otwartej platformie hydrologicznej: hydro.imgw.pl.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że IMGW-PIB opracował dynamiczny model hydrologiczny, który umożliwia przewidywanie zmian w zasoleniu wód Odry z 72-godzinnym wyprzedzeniem. Nowe narzędzie ma ułatwiać zarządzanie zrzutami ścieków z zakładów przemysłowych, dostosowując działania do aktualnych warunków hydrologicznych, a także zmniejszać ryzyko wystąpienia zjawisk niekorzystnych, takich jak rozrost złotej algi.

Co tydzień zbiera się specjalna grupa robocza, która na podstawie danych z modelu wydaje zalecenia dotyczące zarządzania zrzutami dla zakładów przemysłowych. W ten sposób instytucje mogą szybko reagować na zmieniające się warunki hydrologiczne.

Jak podkreśla IMGW, projekt koncentruje się na szczegółowym monitoringu rzeki Odry, wykorzystując dane z 32 automatycznych stacji pomiarowych. Te stacje, należące do Instytutu Rybactwa Śródlądowego-PIB oraz Instytutu Ochrony Środowiska-PIB, dostarczają co godzinę informacji na temat parametrów takich jak przewodność elektrolityczna, tlen rozpuszczony, pH, temperatura, a w przyszłości także mętność wody.

Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB, dr Paweł Przygrodzki, wyjaśnił, że model IMGW AD oraz nowe funkcje serwisu hydrologicznego zostały zaprojektowane, aby minimalizować ryzyko kumulacji niekorzystnych zjawisk, które mogą wpłynąć na zasolenie Odry. Podkreślił również, że narzędzie to jest skierowane głównie do zakładów przemysłowych odpowiedzialnych za zrzuty ścieków o wysokim zasoleniu, ale także do wszystkich instytucji zarządzających gospodarką wodną.

Dane historyczne, sięgające do sześciu tygodni wstecz, oraz prognozy zasolenia są dostępne na platformie hydro.imgw.pl. Użytkownicy mogą przeglądać interaktywne wykresy lub dane w formie tabelarycznej, co pozwala na śledzenie i analizowanie sytuacji hydrologicznej w czasie rzeczywistym. Prognoza zasolenia, bazująca na pomiarach przewodności elektrolitycznej oraz modelu opracowanego przez IMGW-PIB, stanowi kluczowe narzędzie w zarządzaniu jakością wód rzeki Odry.

źródło Polska Morska z mediów/ fot.RZGW

Zobacz podobne

Gryfia remontuje szalandy dla Boskalisa

BS

Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje GAZ-SYSTEM

KM

Adamczyk: w tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie