Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Inne

Nowoczesne kształcenie dla potrzeb gospodarki morskiej w UMG wsparte dofinansowaniem NCBR

Uniwersytet Morski w Gdyni z sukcesem aplikował do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie „Kształcenie na potrzeby gospodarki”. Uczelni przyznano środki z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Na zadania realizowane w ramach 4-letniego projektu „Morze kompetencji – nowoczesne kształcenie dla potrzeb gospodarki morskiej” Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał około 4,8 mln zł dofinansowania.

– Zdecydowaliśmy się aplikować do NCBR w konkursie „Kształcenie na potrzeby gospodarki” ze względu na możliwość uzyskania dofinansowania na działania, których celem jest uzupełnienie naszej oferty studiów o nowe kierunki, modyfikacja istniejących, organizacja wizyt studyjnych i staży oraz podejmowanie działań zapobiegających zjawisku wcześniejszego kończenia nauki – mówi dr hab. Sambor Guze, prof. UMG, prorektor ds. kształcenia oraz kierownik projektu „Morze kompetencji – nowoczesne kształcenie dla potrzeb gospodarki morskiej”.

W ramach otrzymanego dofinansowania od czerwca tego roku do końca kwietnia 2028 roku Uczelnia realizuje zadania mające na celu podniesienie jakości kształcenia w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, a także podejmowane są działania zapewnianiające absolwentom pozyskanie kompetencji i umiejętności dostosowanych do zmieniających się uwarunkowań gospodarki, w tym gospodarki morskiej oraz rynku pracy zarówno w kraju, jak i regionie. W tym celu zostaną opracowane m.in. programy kształcenia dla nowych kierunków studiów:

  • Żegluga Autonomiczna na Wydziale Nawigacyjnym (studia II stopnia),
  • Menedżer Żywności i Żywienia na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości (studia II stopnia),
  • Wentylacja, Klimatyzacja oraz Pompy Ciepła na Wydziale Mechanicznym (studia I stopnia).

W ramach projektu Uczelnia planuje także modyfikację programów kształcenia na Wydziale Elektrycznym (dla kierunków Elektrotechnika oraz Elektronika i Telekomunikacja), na Wydziale Mechanicznym (kierunek Mechanika i Budowa Maszyn) oraz na Wydziale Nawigacyjnym (kierunek Nawigacja i Transport).

Projekt skierowany jest do 300 studentów nowo tworzonych lub modyfikowanych programów oraz 70 osób z kadry akademickiej i wpisuje się w długofalowe dążenia Uczelni, która swój system kształcenia dopasowuje do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji.

źródło: UMG / fot: poglądowe, envato

Zobacz podobne

GUS: W październiku w portach przeładowano 12,7 mln ton ładunków, wzrost o 45,5%

KM

Analiza: średni koszt transportu towarów z Chin do Europy wzrósł w ciągu 12 mies. nawet o 600 proc.

KM

Dwie akcje na Bałtyku w ciągu kilkunastu godzin

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie