Pod koniec lipca bieżącego roku Dyrektor Zarządu Zlewni we Wrocławiu wizytował siedzibę Povodi Odry – czeskiego państwowego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za gospodarkę wodną w dorzeczu Odry w Ostrawie. Delegacja odbyła się na zaproszenie Dyrektora Generalnego firmy Povodi Odry.
Na obszarze dorzecza Odry zakres działań Povodi Odry obejmuje głównie zarządzanie i utrzymanie znaczących cieków wodnych, w tym potoków granicznych. Firma zajmuje się też obsługą i konserwacją wodociągów, monitoringiem i oceną stanu wód powierzchniowych i podziemnych. Przedsiębiorstwo prowadzi też działalność inwestycyjną, w tym działania przeciwpowodziowe, monitorowanie stanu i utrzymywanie cieków wodnych, udostępnianie danych technicznych, ekonomicznych i innych, zarządzanie i wpływanie na gospodarkę wodną w ramach systemu gospodarki wodnej w dorzeczu Odry.
Delegacja polska wizytowała zaporę Šance, wybudowaną w latach 1964 – 1971. Nazwa pochodzi od nazwy wzniesienia Šance (576 m n.p.m.), niedaleko lewego przyczółka zapory, ta natomiast nawiązuje do XVI-XVII-wiecznych szańców obronnych, budowanych w obawie przed najazdami od strony Węgier. Głównym powodem takiego uregulowania rzeki była chęć ograniczenia zagrożenia powodziowego w dorzeczu górnej Odry. Obecnie obiekt służy także jako zbiornik wody pitnej dla aglomeracji ostrawskiej, w związku z czym objęty jest on w całości strefą ochrony sanitarnej.
Spotkanie stanowiło dobrą okazję do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń, a także pogłębienia polsko-czeskiej współpracy. Tego rodzaju wizytacje są niezwykle korzystne dla wszystkich zaangażowanych stron. Pozwalają one na nie tylko na lepsze zrozumienie specyfiki działań w poszczególnych krajach, ale umożliwiają też identyfikację wspólnych wyzwań i wypracowanie efektywniejszych metod ich rozwiązania. Współpraca transgraniczna jest kluczowa w zarządzaniu rzeką Odrą, której dorzecze obejmuje zarówno Czechy, jak i Polskę.
źródło/ fot. RZGW Wrocław