Każdego roku, w trzecią niedzielę sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich, w tym roku święto przypada na 18 sierpnia. Pomysłodawcą obchodów było brytyjskie Stowarzyszenie Latarników, które ustanowiło święto na cześć pierwszej ustawy o latarniach z 1789 roku uchwalonej przez Kongres Stanów Zjednoczonych.
Na polskim wybrzeżu działa 15 latarń morskich, zaś na obszarach polarnych działają 2 latarnie utrzymywane przez polskie stacje polarne. Najwyższą na polskim wybrzeżu i jedną z najwyższych latarń morskich na świecie jest Latarnia Morska w Świnoujściu, równocześnie jest ona najwyższą na świecie z latarń wybudowanych z cegły. Latarnia administrowana jest przez Urząd Morski w Szczecinie.Budowę obecnej latarni rozpoczęto w 1854 roku i trwała niecałe trzy lata. Uruchomiono ją 1 grudnia 1857 roku. Ruch turystyczny na Latarni rozpoczął się w roku jej otwarcia czyli w 1858. Jednak dopiero w 1903 roku, w trakcie przebudowy latarni uwzględniono potrzeby turystów i wprowadzono kilka udogodnień by Ci mogli korzystać z latarni przez przeszkód. W czasie I i II wojny światowej ruch został wstrzymany na krótkie okresy – pod koniec wojen.
Po 1945 roku latarnia została udostępniona do zwiedzania w 1956 roku i funkcjonowała jako atrakcja aż do 1973-74 roku. W wyniku dużego zanieczyszczenia powietrza, rozbudowy portu w czasie której zburzono Chorzelin, wysiedlono rodziny latarników i wstrzymano ruch turystyczny, który powrócił po zakończeniu remontu- w 2000 roku.
W tym roku na obchody „Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich” zaprasza m.in. Latarnia Morska w Niechorzu, gdzie 17 sierpnia na zwiedzających czeka szereg atrakcji. W programie przewidziano XII BIEG LATARNIKA, animacje i konkursy dla małych i dużych, koncert szantowy i nocne zwiedzanie latarni. Przez cały dzień latarnię można zwiedzać za darmo.
Latarnia w Niechorzu uruchomiona została w 1866 roku, latarnia oraz przylegający do niej ogród zostały wpisane do rejestru zabytków. Obiekt jest administrowany przez Urząd Morski w Szczecinie, wysokość jej wieży to 45 m, zaś wysokość światła 62,80 m n.p.m.
Źródło Polska Morska fot. Latarnia Morska w Świnoujściu