Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Ochrona oceanów głównym tematem światowej branży morskiej w roku 2025

Temat Światowego Dnia Morza 2025: Nasz Ocean, Nasz obowiązek, Nasza szansa, odzwierciedla kluczową rolę żeglugi i IMO w ochronie oceanów i zarządzaniu zasobami morskimi. Temat został wybrany jako przewodni wątek dla Międzynarodowej Organizacji Morskiej w 2025 r., a jego kulminacją będą obchody w dniu 25 września 2025 r. Rada IMO zebrana na 132. sesji zatwierdziła ten temat w następstwie propozycji Sekretarza Generalnego IMO, pana Arsenio Domingueza.

Wybrany temat odzwierciedla kluczową rolę oceanów w gospodarce światowej, w której ponad 80% światowego handlu odbywa się drogą morską. Ocean jest źródłem pracy i pożywienia dla milionów ludzi, domem dla niezliczonych gatunków morskich oraz regulatorem klimatu planety, łagodzącym skutki zmiany klimatu.

Jako największy sektor działający w przestrzeni oceanicznej, żegluga ma do odegrania kluczową rolę w ochronie środowiska morskiego i zarządzaniu zasobami oceanicznymi.

Sekretarz Generalny IMO Arsenio Dominguez powiedział: „Nasze wieloletnie zaangażowanie w tę kwestię jest widoczne w solidnych globalnych ramach regulacyjnych IMO wspierających czystsze i bezpieczniejsze morza oraz w rosnącym portfolio inicjatyw, w zakresie pomocy technicznej, mających na celu wspieranie ochrony oceanów w 176 państwach członkowskich”.

Przez wiele dziesięcioleci IMO opracowywało i przyjmowało obowiązkowe zasady, zalecenia i wytyczne mające na celu ochronę środowiska morskiego przed potencjalnym negatywnym wpływem żeglugi. Należą do nich wiążące traktaty stosowane na statkach na całym świecie. Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki  (MARPOL), przyjęta po raz pierwszy w 1973 r., obejmuje zanieczyszczenia powodowane przez oleje, niebezpieczne chemikalia, towary opakowane, ścieki i śmieci oraz szkodliwe emisje ze statków.

Inne traktaty dotyczące środowiska morskiego obejmują: składowanie odpadów w morzu (Konwencja i Protokół Londyński); zarządzanie wodami balastowymi statków w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się potencjalnie inwazyjnych gatunków wodnych (Konwencja o zarządzaniu wodami balastowymi); kontrola systemów przeciwporostowych oraz gotowość i reagowanie na wycieki ropy lub chemikaliów.

Te międzynarodowe regulacje są wspierane przez programy i projekty pomocy technicznej, które wspierają państwa członkowskie w stawianiu czoła konkretnym wyzwaniom, takim jak odpady z tworzyw sztucznych w morzu, emisje gazów cieplarnianych ze statków oraz rozprzestrzenianie się inwazyjnych gatunków wodnych poprzez wody balastowe i biofouling (obrastanie biologiczne).

Prace IMO w tych obszarach bezpośrednio wspierają Agendę ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 i Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG), w szczególności:

  • Cel SDG (zrównoważonego rozwoju) nr 14 dotyczący życia pod wodą,
  • Cel zrównoważonego rozwoju nr 13 dotyczący działań klimatycznych,
  • Cel zrównoważonego rozwoju nr 9 dotyczący przemysłu, innowacji i infrastruktury oraz
  • Cel zrównoważonego rozwoju nr 17 dotyczący partnerstwa.

Nowy temat podkreśla powiązanie z szerszymi światowymi wysiłkami na rzecz ochrony oceanów, w tym z zawarciem Porozumienia ONZ w sprawie ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej morza na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją krajową (Porozumienie BBNJ), negocjacjami w sprawie nowego instrumentu mającego na celu rozwiązanie problemu zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi oraz trzecią Konferencją Oceaniczną ONZ w czerwcu 2025 r.

Temat ten umożliwi wszystkim zainteresowanym stronom zaprezentowanie głębokich powiązań żeglugi i IMO w przestrzeni oceanicznej, podkreślając znaczenie współpracy i koordynacji w celu zapewnienia zrównoważonego i bezpiecznego wykorzystania zasobów oceanicznych.

Źródło – publikacja IMO: https://www.imo.org/en/MediaCentre/PressBriefings/pages/2025-World-Maritime-Day-Theme.aspx / fot: envato, ilustracyjne

Zobacz podobne

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na największą w historii wystawę o polskim jachtingu

AB

Bądź z nami podczas 10. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie

JS

Pierwsze Warsztaty Snajperskie na Morzu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie