Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wody Polskie z szansą na środki z FEnIKS na realizację 25 dużych projektów

Wody Polskie mogą ubiegać się o dofinansowanie 25 projektów w ramach unijnego programu FEnIKS. Projekty Wód Polskich dotyczą działań z zakresu renaturyzacji i poprawy stanu wód oraz ochrony przed powodzią i suszą. Nabory wniosków ruszają już we wrześniu.

W wtorek 30 lipca 2024 r. wiceminister Jan Szyszko, w imieniu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jako Instytucji Zarządzającej, podjął decyzję o identyfikacji 25 projektów PGW Wody Polskie planowanych do realizacji w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat Środowisko 2021-2027 (FEnIKS 2021-2027) w ramach Działania FENX.02.04 pn. „Adaptacja do zmian klimatu zapobieganie klęskom i katastrofom” w dwóch typach projektów:

  • renaturyzacja przekształconych cieków wodnych i obszarów od wód zależnych
  • budowa, przebudowa lub remont urządzeń wodnych i infrastruktury towarzyszącej, służących zmniejszeniu skutków powodzi lub suszy.

Tym samym Instytucja Zarządzająca FEnIKS 2021-2027 nadała projektom Wód Polskich status projektów uprawnionych do wyboru w sposób niekonkurencyjny.

Zgodnie z Systemem oceny i wyboru projektów w ramach FEnIKS 2021-2027, projekty Wód Polskich uzyskały możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie w przewidywanych do rozpoczęcia już we wrześniu br. naborach. Wody Polskie podjęły działania zmierzające do osiągniecia wymaganej dojrzałości aplikacyjnej dla wszystkich zidentyfikowanych projektów.

Prośrodowiskowe projekty Wód Polskich zakładają m.in. przebudowę lub likwidację niemal 150 urządzeń hydrotechnicznych w celu przywrócenia biologicznej ciągłości rzek. To także działania z zakresu renaturyzacji koryt rzecznych. Oprócz poprawy stanu wód i bioróżnorodności, projekty będą miał wpływ na zwiększenie retencji wód i ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców.

Projekty w kategorii ograniczania powodzi lub suszy dotyczą przede wszystkim budowy i przebudowy wałów przeciwpowodziowych, modernizacji zbiorników retencyjnych czy budowy i przebudowy polderów i suchych zbiorników przeciwpowodziowych. Realizacja projektów w obydwu kategoriach pozwoli zwiększyć ochronę przeciwpowodziową i bezpieczeństwo ponad 250 tys. ludzi.

źródło/ fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Wody Polskie: rozporządzenia dot. m.in. zarządzania ryzykiem powodziowym na początku 2022 r.

BS

ORP BŁYSKAWICA W OBRONIE COWES

PL

Egipt to przyszłościowy partner ws. zakupu LNG

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie