16 sierpnia w godzinach popołudniowych, w chińskim mieście Nantong, prowincja Jiangsu, doszło do pożaru na byłym radzieckim lotniskowcu „Mińsk”. Okręt, który od lat nie jest już w służbie, został zakupiony przez Chińczyków jako atrakcja turystyczna i przez długi czas był zacumowany na rzece Jangcy, w parku tematycznym Suxitong.
Zgodnie z informacjami udzielonymi przez lokalne władze, ogień pojawił się podczas prowadzonych na jednostce prac remontowych. Dotychczas nie odnotowano żadnych poszkodowanych. Przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona, ale wiadomo, że na okręcie odbywały się działania konserwacyjne oraz modernizacyjne.
„Mińsk” był jednym z czterech okrętów zaprojektowanych w ramach projektu 1143, który w Związku Radzieckim był klasyfikowany jako ciężki krążownik lotniczy. Na jego uzbrojenie składały się zarówno samoloty i śmigłowce – do 16 i 18 maszyn odpowiednio – jak i różnorodne systemy rakietowe, w tym wyrzutnie rakiet P-500 Bazalt, RPK-1 Wichr oraz torpedy RBU-12000 i PTA-53.
Okręt powstał w Stoczni Czarnomorskiej nr 444 w Mikołajowie, na terytorium dzisiejszej Ukrainy, i wszedł do służby 27 września 1978 roku. Już w listopadzie tego roku został wcielony do radzieckiej Floty Pacyfiku, gdzie służył do momentu wycofania z eksploatacji 30 czerwca 1993 roku.
Pod koniec 1995 roku kadłub „Mińska” został przetransportowany do Korei Południowej z zamiarem jego złomowania, jednak po protestach organizacji ekologicznych plany te zostały zaniechane. W 1998 roku chińska firma Minsk Aircraft Carrier Industry Co Ltd zakupiła okręt za 5 milionów dolarów i przetransportowała go do portu w Shenzhen. Tam jednostka przeszła gruntowny remont i została przekształcona w muzeum w ramach parku rozrywki.
W 2000 roku nastąpiło oficjalne otwarcie kompleksu „Miński Świat”, jednak przedsięwzięcie nie okazało się rentowne, mimo wielu prób jego ratowania przez różnych właścicieli. W 2016 roku park został zamknięty z powodu gwałtownego spadku liczby odwiedzających.
Po zamknięciu kompleksu, „Mińsk” został czasowo odholowany do Zhoushan, a ostatecznie znalazł swoje miejsce w ujściu rzeki Jangcy w Nantong, jako część nowego parku tematycznego. W styczniu tego roku władze Nantong ogłosiły plany przekształcenia jednostki w państwowy ośrodek edukacyjny o profilu obronnym. W związku z tym na okręcie rozpoczęto intensywne prace remontowe, mające na celu dostosowanie go do nowej roli.
źródło Polska Morska z mediów/ fot. https://x.com/lfx160219/status/1824653101040857527