Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Polskie Pioruny nad Norwegią

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun to jeden z flagowych produktów spółki Mesko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wojsko Polskie jest wyposażone w Pioruny od kilku lat, ale broń cieszy się też dużą popularnością za granicą. Wśród użytkowników polskich zestawów rakietowych są m.in. Norwegowie, którzy właśnie pochwalili się, że przeprowadzili pierwsze strzelania z wyrzutni.

Zestawy Piorun weszły do uzbrojenia norweskich jednostek z regionu Finnmark przy granicy z Federacją Rosyjską. To właśnie tam na poligonie Porsangmoen og Halkavarre, w obecności przedstawicieli firmy Mesko, odbyło się pierwsze strzelanie z polskich wyrzutni.

Norwegowie: uwaga, mamy Pioruny

– Jesteśmy w trakcie budowania warstwowej obrony powietrznej w Finnmark – mówił płk Jørn Qviller, dowódca obrony lądowej Finnmark. Pioruny będą służyć jako narzędzia obrony bardzo krótkiego zasięgu, które uzupełnią systemy średniego i dalekiego zasięgu. – Przeciwnik musi się liczyć z zagrożeniem z naszej strony. Musi latać wyżej, omijać chroniony obszar lub całkowicie zaniechać operacji lotniczych. Nie może być pewien, że śmigłowce i bezzałogowce będą miały całkowitą swobodę, gdy wlecą nad norweskie terytorium chronione przez Pioruny – podkreślił przedstawiciel Forsvaret (Siły Zbrojne Norwegii). W polskie wyrzutnie są już wyposażeni żołnierze z garnizonu w gminie Sør-Varanger, którzy odpowiadają za obronę prawie 200-kilometrowej granicy z Rosją.

Hit eksportowy polskiej zbrojeniówki

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Piorun to konstrukcja, która powstała w wyniku gruntownej modernizacji PPZR Grom (w wyposażeniu Wojska Polskiego od 1995 roku). Jak informuje jego producent – firma Mesko, Piorun jest przeznaczony do zwalczania śmigłowców, samolotów, bezzałogowych statków powietrznych i rakiet skrzydlatych. Rakieta z głowicą bojową FRAG-HE dysponuje zapalnikiem wyposażonym w czujnik zbliżeniowy, pozwalający razić cel w sytuacji, gdy minie go w niewielkiej odległości. Zestaw rakietowy zawiera dodatkowy celownik dzienny oraz termowizyjny. Wyposażony jest także w mechanizm startowy, dzięki któremu operator może wybrać m.in. tryb pościg-spotkanie, rodzaj celu, warunki pogodowe. Pociski wystrzelone z Pioruna mogą osiągać wysokość 4000 m i razić cele w odległości do 6500 m. Poruszają się z prędkością 560 m/s.

Poza Polską w Pioruny wyposażone są siły zbrojne Ukrainy, Litwy, Estonii, Łotwy, Norwegii, USA, Gruzji. Pod koniec lipca litewskie ministerstwo obrony poinformowało o zakupie kolejnych zestawów we wspólnym zamówieniu z Polską, Łotwą i Norwegią. Taka współpraca pozwoliła Litwie ubiegać się o dofinansowanie (10–15% wartości zakupu) ze środków unijnych w ramach programu EDIRPA. Litwini chętnie korzystają również z Gromów, które są w wyposażeniu ich armii od 2014 roku. W maju 2023 roku Mesko poinformowało o podpisaniu z Litewską Agencją Zakupową umowy o wartości 20 mln euro na wyrzutnie Grom. Będą one dostarczane Litwie w latach 2024–2025.

Norwegia pierwsze Pioruny kupiła pod koniec 2022 roku. Broń otrzymała niespełna rok później. „Postępowanie przetargowe prowadzono w trybie otwartej konkurencji. Polski produkt wygrał z francuskim, szwedzkim I amerykańskim rozwiązaniem” – informowała wówczas spółka Mesko.

źródło: Polska-Zbrojna / fot: Forsvaret

Zobacz podobne

Marcin Kierwiński pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi

KM

Prace nad budową parkingu na terenie Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg postępują zgodnie z planem!

KM

Zbiornik Racibórz Dolny – „olbrzym” który ochronił Opole i Wrocław przed zalaniem

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie