Uniwersytet Morski w Gdyni z sukcesem aplikował do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie „Kształcenie na potrzeby gospodarki”. Uczelni przyznano środki z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Na zadania realizowane w ramach 4-letniego projektu „Morze kompetencji – nowoczesne kształcenie dla potrzeb gospodarki morskiej” Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał około 4,8 mln zł dofinansowania.
– Zdecydowaliśmy się aplikować do NCBR w konkursie „Kształcenie na potrzeby gospodarki” ze względu na możliwość uzyskania dofinansowania na działania, których celem jest uzupełnienie naszej oferty studiów o nowe kierunki, modyfikacja istniejących, organizacja wizyt studyjnych i staży oraz podejmowanie działań zapobiegających zjawisku wcześniejszego kończenia nauki – mówi dr hab. Sambor Guze, prof. UMG, prorektor ds. kształcenia oraz kierownik projektu „Morze kompetencji – nowoczesne kształcenie dla potrzeb gospodarki morskiej”.
W ramach otrzymanego dofinansowania od czerwca tego roku do końca kwietnia 2028 roku Uczelnia realizuje zadania mające na celu podniesienie jakości kształcenia w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, a także podejmowane są działania zapewnianiające absolwentom pozyskanie kompetencji i umiejętności dostosowanych do zmieniających się uwarunkowań gospodarki, w tym gospodarki morskiej oraz rynku pracy zarówno w kraju, jak i regionie. W tym celu zostaną opracowane m.in. programy kształcenia dla nowych kierunków studiów:
- Żegluga Autonomiczna na Wydziale Nawigacyjnym (studia II stopnia),
- Menedżer Żywności i Żywienia na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości (studia II stopnia),
- Wentylacja, Klimatyzacja oraz Pompy Ciepła na Wydziale Mechanicznym (studia I stopnia).
W ramach projektu Uczelnia planuje także modyfikację programów kształcenia na Wydziale Elektrycznym (dla kierunków Elektrotechnika oraz Elektronika i Telekomunikacja), na Wydziale Mechanicznym (kierunek Mechanika i Budowa Maszyn) oraz na Wydziale Nawigacyjnym (kierunek Nawigacja i Transport).
Projekt skierowany jest do 300 studentów nowo tworzonych lub modyfikowanych programów oraz 70 osób z kadry akademickiej i wpisuje się w długofalowe dążenia Uczelni, która swój system kształcenia dopasowuje do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji.
Źródło/fot.: Uniwersytet Morski w Gdyni