Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wody Polskie planują 14 nowych projektów w ramach programu LIFE

Program LIFE, który jest jedynym takim projektem zarządzanym bezpośrednio przez Komisję Europejską, w pełni koncentruje się na ochronie środowiska, przyrody, klimatu oraz na transformacji energetycznej. Wody Polskie planują zgłoszenie aż 14 nowych projektów do tego programu, starając się o unijne środki na ich realizację. Projekty mają na celu poprawę jakości wód, przywrócenie ciągłości biologicznej rzek, zwiększenie bioróżnorodności oraz rozwój retencji wodnej.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie aktywnie angażuje się w ochronę środowiska wodnego w Polsce, przygotowując się do realizacji nowych projektów renaturyzacyjnych, które zostaną sfinansowane z instrumentu LIFE. Obecnie trwa opracowywanie szczegółowych propozycji, które będą podstawą do ubiegania się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. W tegorocznym naborze planowane jest złożenie wniosków dla 10 z 14 projektów.

Realizacja tych projektów jest możliwa dzięki bliskiej współpracy Wód Polskich z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z organizacjami pozarządowymi. W sierpniu 2024 roku utworzono wspólną grupę roboczą, której celem jest intensyfikacja działań na rzecz przygotowania i finansowania ekologicznych projektów w ramach programu LIFE.

Znaczącym atutem w realizacji tych projektów jest doświadczenie specjalistów Wód Polskich, które jest nieocenione w tego typu działaniach. Przykłady wcześniejszych sukcesów, takich jak projekty LIFE Pilica i LIFE+ Rega, zostały docenione i wyróżnione podczas tegorocznego Dnia Informacyjnego LIFE, zorganizowanego z okazji 15-lecia tego programu.

14 nowych projektów LIFE – priorytety i cele

Nowe projekty LIFE zostaną wdrożone w różnych regionach Polski, angażując szerokie grono interesariuszy. Poniżej przedstawiono niektóre z planowanych inicjatyw:

  1. LIFE Korytarze Ekologiczne: Projekt ma na celu zachowanie różnorodności biologicznej oraz zwiększenie odporności na zmiany klimatu poprzez ograniczenie fragmentacji korytarzy ekologicznych i tworzenie połączeń między obszarami chronionymi.
  2. LIFE Drawa bis: Poprawa jakości wód oraz warunków środowiskowych w dorzeczu Drawy, z naciskiem na osiągnięcie kluczowych celów ochronnych.
  3. LIFE Odra: Projekt wspiera odbudowę ekosystemu Odry na odcinku skanalizowanym, poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia oraz zwiększenie liczebności ryb poprzez modernizację przepławek i poprawę siedlisk przybrzeżnych.
  4. LIFE Wisła: Przywrócenie ciągłości morfologicznej Małej Wisły, co ma poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz wzmocnić bioróżnorodność.
  5. LIFE Green iDream: Projekt koncentruje się na zwiększeniu stabilności i bioróżnorodności wałów przeciwpowodziowych poprzez zastosowanie naturalnych metod zarządzania roślinnością.
  6. LIFE Skawinka: Kompleksowe rozwiązania dla gospodarki wodnej w dorzeczu Skawinki, z naciskiem na retencję wód i ochronę bioróżnorodności.

Projekty te odzwierciedlają holistyczne podejście Wód Polskich do zarządzania zlewniami, które uwzględnia całościowe podejście do systemów wodnych. Realizacja tych inicjatyw ma na celu poprawę stanu ekologicznego rzek i jezior, co jest kluczowe dla zachowania zdrowych ekosystemów wodnych.

Wody Polskie, dzięki realizacji projektów LIFE, dążą do adaptacji polskiej gospodarki wodnej do zmieniających się warunków klimatycznych. Problemy związane z suszami, powodziami i zanieczyszczeniem wód wymagają skutecznych działań, a program LIFE jest narzędziem, które umożliwia wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na szeroką skalę.

źródło Polska Morska , Wody Polskie/ fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Co dalej z ustawą wiatrakową? Została wstępnie zaakceptowana przez rząd

LK

Mazovia wróciła do rejsów

Daria Czaja

Młodzi ludzie szanują swój czas i granice – trendy w zatrudnieniu

LK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie