Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

50. rocznica śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego

22 sierpnia 2024 roku minęło 50 lat od śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego – inżyniera, chemika, polityka i wizjonera, który na trwałe zapisał się w historii Polski. Jego największym osiągnięciem było odegranie kluczowej roli w rozwoju Portu Gdynia, który z małej wioski rybackiej przekształcił się w nowoczesny, dynamicznie rozwijający się ośrodek miejski.

Eugeniusz Kwiatkowski, jako minister przemysłu i handlu w latach 1926-1930, zapewnił finansowanie dla budowy gdyńskiego portu, dzięki czemu stał się on jednym z najnowocześniejszych w Europie. Jego determinacja i wizjonerskie podejście sprawiły, że Polska uniezależniła się od zagranicznych armatorów, a Gdynia zyskała miano „okna na świat”. Kwiatkowski nie bez powodu jest nazywany ojcem tego przedsięwzięcia.

Życie i działalność Eugeniusza Kwiatkowskiego

Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 r. w Krakowie. Studia rozpoczął na wydziale chemii technicznej Politechniki we Lwowie, lecz dokończył je w Monachium. Służył w Legionach Polskich i w Wojsku Polskim. W latach 1926-1930 był ministrem przemysłu i handlu. W kolejnych latach (1931-1935) został dyrektorem Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie i Mościcach, następnie w okresie 1935-1939 pełnił funkcję wicepremiera i ministra skarbu.

Eugeniusz Kwiatkowski pozostawił po sobie trwałe ślady w Gdyni. Jego imieniem nazwano m.in. Trasę Eugeniusza Kwiatkowskiego, łączącą port z północnymi dzielnicami miasta oraz medal przyznawany za zasługi dla Gdyni. W jego honorze nazwano również kilka placówek edukacyjnych i centrum handlowo-usługowo-biurowe.

Mimo trudnych czasów wojny i powojennej rzeczywistości, Kwiatkowski na zawsze pozostanie symbolem rozwoju, nowoczesności i determinacji. Jego wkład w budowę nowoczesnej Polski jest nieoceniony, a jego dziedzictwo nadal żyje w sercach mieszkańców Gdyni i całego kraju.

Polska Morska / fot: Wikipedia

Zobacz podobne

Prosto z matury po medale mistrzostw Europy

AB

Rekordowe przeładunki paliw z tankowców w bazie PERN w Dębogórzu

BS

Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje GAZ-SYSTEM

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie