Polski Portal Morski
Aktualności Inne Offshore

Konsultacje projektu rozporządzenia ws. maksymalnej ceny energii z morskich farm wiatrowych

Minister Klimatu i Środowiska 21 sierpnia 2024 r. skierował do opiniowania, konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia ws. maksymalnej ceny za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców.

Najważniejsze informacje

  • W projekcie rozporządzenia określono cenę maksymalną za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci, w ramach II fazy systemu wsparcia.  
  • Wyznaczenie ceny maksymalnej umożliwi dalszy rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce.  
  • Projekt ma także na celu realizację kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) B4L: „Wejście w życie przepisów wykonawczych wynikających z ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych” ujętego w ramach reformy B2.3 „Wsparcie inwestycji w obszarze morskich farm wiatrowych”.

Projekt rozporządzenia został przygotowany na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 31 ust. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 182), zgodnie z którym minister właściwy do spraw klimatu, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, określi, w drodze rozporządzenia, maksymalną cenę, wyrażoną w złotych za 1 MWh, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców, uwzględniając:

  1. koszty operacyjne oraz dodatkowe koszty inwestycyjne ponoszone w okresie eksploatacji, w którym wytwórca korzysta z prawa do pokrycia ujemnego salda;
  2. koszty inwestycyjne ponoszone w okresie przygotowania projektu i budowy morskiej farmy wiatrowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz zespołem urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, a także koszty całkowitej likwidacji morskiej farmy wiatrowej wraz z zespołem urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, po zakończeniu jej eksploatacji;
  3. uzasadniony zwrot z kapitału zaangażowanego w wykonywaną działalność gospodarczą w zakresie przygotowania, budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej.

Uwagi i opinie do 4 września 2024 r.

Uwagi i opinie do projektu rozporządzenia można zgłaszać do 4 września 2024 r.

Projekt rozporządzenia znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji, pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388552.  

Numer w wykazie prac legislacyjnych i programowych Ministra Klimatu i Środowiska – 1180.

źródło/fot: MKiŚ

Zobacz podobne

Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

KM

Zachodniopomorskie Centrum Logistyczne zaprasza zainteresowanych dzierżawą

AB

Portugalia/ Trwa gaszenie pożaru na statku z samochodami; nie doszło do skażenia oceanu

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie