Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Środowisko

Na Śląsku znaleziono zęby rekinów. Odkrycie ma 240 mln lat

Paleontolodzy odkryli ponad 100 kości zwierząt lądowych i morskich sprzed 240 milionów lat podczas tegorocznych wykopalisk. Szczególne zainteresowanie wzbudziły dziesiątki dobrze zachowanych zębów rekinów.

Przez cztery tygodnie zespół złożony z kilku paleontologów oraz ponad 50 studentów z Polski i zagranicy przekopało około 50 metrów sześciennych osadów. Miedary to jedno z najbardziej obiecujących stanowisk paleontologicznych w Polsce, obfitujące w skamieniałości z okresu środkowego triasu, sprzed 240 milionów lat.

Rekordowe odkrycia

Paleontolodzy odkrywali ponad 100 kości każdego tygodnia, z czego znaczną część stanowiły zęby ryb, w tym także rekinów. W tym roku udało się dotrzeć głębiej w profil skalny stanowiska; odkryto warstwę, której istnienia wcześniej nie podejrzewano. Znaleziska obejmowały liczne zęby różnych gatunków ryb, zwłaszcza rekinów, co jest niezwykle interesujące pod względem różnorodności gatunkowej.

Praca na stanowisku była wymagająca fizycznie. W ściąganiu najwyższej warstwy osadów pomogła koparka, ale aby dostać się do skamieniałości, konieczne były kilofy, łopaty i młotki. Po zakończeniu prac wykopaliskowych wszystkie okazy trafiają do magazynu, gdzie są sortowane i oceniane pod kątem wartości badawczej.

Plany na przyszłość

Z okazji 10-lecia wykopalisk paleontolodzy zorganizowali tymczasową wystawę w miejscowej szkole. W przyszłości planują, aby część okazów była tam eksponowana na stałe.

Tegorocznymi wykopaliskami kierowali naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Instytutu Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Polska Morska / z mediów Fot.: Ramon Carretero / Shutterstock

Zobacz podobne

Port Gdańsk. Specjalistyczne zajęcia dla instruktorów

AB

Budowa terminalu FSRU na wodach Zatoki Gdańskiej i rozbudowa Naftoportu to potężny element napędowy

AB

Polski łańcuch dostaw ma szansę stać się konkurencyjny w globalnym sektorze energetyki wiatrowej 

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie